Feribot faciasında ihmaller zinciri

28 Aralık Pazar günü Adriyatik Denizi'nde alevlere teslim olması sonucu 13 kişiye mezar olan feribot kazasının ardından faciaya dair cevaplanamayan çok sayıda soru var

Feribot faciasında ihmaller zinciri
Yunanistan'dan İtalya'ya doğru giderken, pazar günü Adriyatik Denizi'nde alev alan Norman Atlantic adlı feribottaki kurtarma çalışmaları sona erdi. 13 kişiye mezar olan gemide kurtarılmayı bekleyen kimsenin kalmadığı bildiriliyor fakat kaza ardında birçok soru işareti bıraktı. İtalyan yargısı, facianın sebeplerini ve kurtarma operasyonu sırasında yapılan hataları aydınlatmak için soruşturma başlattı. Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi, feribottaki ihmaller zincirini ve faciaya dair cevap bekleyen soruları yazdı.
Feribotta kaç kişi vardı?
Norman Atlantic faciası sonlanmasına rağmen kazanın bilançosu net değil. Gemiyi işleten Yunan şirket Anek, ilk açıklamasında gemide 478 kişinin bulunduğunu duyurmuş, daha sonra bu sayıyı 475'e çekmişti. Yunan yetkililer 432 kişinin tahliye edildiğini söylerken, İtalyan Ulaşım Bakanlığı 427 kişinin kurtarıldığını belirtti.
Kayıpların sayısı kaç?
İtalyan sahil güvenliği yetkililerinden Giovanni Pettorino, kurtarılanlardan 80'inin yolcu listesinde isminin bulunmadığını söyledi. Pettorino'nun bu açıklaması geminin kaçak göçmenleri de taşıdığı iddialarını gündeme getirdi. İtalyan savcı Gisepe Volpe de "Geminin enkazı incelendiğinde yeni cesetlere rastlayabiliriz" dedi.
Alev kesme kapıları çalışıyor muydu?
Faciadan 10 gün önce Yunanistan'ın Petras limanında bakıma alınan geminin yangına dayanıklı kapılarından birinde arıza tespit edildi. Norman Atlantic'in İtalyan sahibi Visenti Group arızanın giderildiğini belirtse de açıklama kamuoyunu tatmin etmedi.
Alarm çaldı mı?
Yolcuların çoğu, dünya basınına verdiği röprtajlarda yangın alarmının çalmadığını aktardı. Birçok yolcu yanık kokusu ve insanların yaşadığı panik nedeniyle bir terslik olduğunu anladı.
Kurtarma doğru yapıldı mı?
İtalya'da yayın yapan SKYTG24 kanalına konuşan bir yolcu "Önden kadınlar ve çocuklar" kuralının uygulanmadığını, güvertede tam bir panik havası yaşandığını söyledi. Röportajda "Can yeleklerimizi de kendi imkanlarımızla bulduk. Kurtarma sandallarından sadece biri denize düzgün bir şekilde indirildi" ifadeleri kullanıldı. Norman Atlantic'i çekmek için kurulan halatların kopması sonucu 2 kişinin ölmesi de kurtarma çalışmalarının başarısızlığını gözler önüne serdi.

Bilanço artabilir
Norman Atlantic isimli feribotta şimdiye kadar 13 kişinin öldüğü açıklandı. Ancak yetkililere göre kaçak yolcular nedeniyle bilanço artabilir. Yunanistan basınına göre feribotta en az 52 kaçak yolcu bulunuyor. Soruşturmayı yürüten Giuseppe Volpe durumu, "Muhtemelen enkazların içerisinde daha çok ceset bulacağız" sözleriyle açıkladı. Bu arada, feribotta bulunan Türk yolculardan Havise Savaş'ın hayatını kaybettiği açıklandı.
BİZE ULAŞIN