Dergide katliam 12 ölü

Üç saldırgan, Paris'in merkezindeki mizah dergisi Charlie Hebdo'nun yazı işleri toplantısını bastı. Genel Yayın Yönetmeni dahil 12 kişi öldü. Saldırganlar aranıyor

Dergide katliam 12 ölü
Fransa, son 40 yılın en ölümcül terör saldırısının şokunu yaşıyor. Saldırganlar, başkent Paris'in merkezinde bulunan Nicolas Apper Caddesi'ndeki haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun binasını hedef aldı. Yerel saat ile 11.30'da gerçekleşen saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti, 5'i ağır 10 kişi yaralandı. Charlie Hebdo dergisi daha önce yayımladığı Hz. Muhammed karikatürleriyle Müslüman dünyasının tepkisini çekmişti. "Fransa basın tarihinin en kanlı günü" olarak anılan saldırıyı üstlenen çıkmadı.

SALDIRGANLARIN İKİSİ KARDEŞ

Tamamen siyah giyinen ve siyah bir arabayla olay yerine gelen saldırganların 3 kişi olduğu ancak ikisinin silah kullandığı belirtildi. Fransa basınına göre saldırganlar Fransız vatandaşı ve ikisi kardeş. Resmi kaynaklardan teyid edilmemiş bilgilere göre kardeşlerin 1980 Paris doğumlu Said Kouachi ile 1982 Paris doğumlu Cherif Kouach, üçüncü ismin ise 1996 doğumlu Hamyd Mourad olduğu açıklandı. Kalaşnikof ile derginin ikinci katında en az 50 kez ateş eden saldırganlardan birinin, roket attığı da iddia edildi. Görgü tanıkları saldırganların olay anında "Allahu Ekber" ve "Peygamber'in intikamını almaya geldik" diye bağırdıklarını aktardı. Ağır silahlar kullanan ve üzerlerinde kurşun geçirmez yelek olan iki eylemci, daha sonra polislerle çatıştı. Daha sonra geldikleri arabayla kaçan saldırganlar ile polis arasında kovalamaca başladı. Saldırganların kaçarken yerde yatan yaralı bir polisi öldürdüğü görüldü. Eylemcilerin ilerleyen dakikalarda Porte de Pantin bölgesinde araç değiştirdiği öğrenildi. Kullandıkları yeni arabayı bir başkasından çaldıkları belirtildi. Saldırganları bulmak için ülke genelinde geniş çaplı operasyon başlatıldı. Fransız basınına göre saldırı anında derginin yazı işleri toplantısı yapılıyordu. Dergi çalışanları saldırganların toplantıdan haberdar olduğunu ve eylemlerini buna göre seçtiklerini belirtti. Charlie Hebdo'da çalışan karikatürist Coco, yaşadıklarını "Kızımı anaokulundan almaya gitmiştim. Dergiye geldiğimde silahlı ve kar maskeli iki adam bizi tehdit etti. İçeri girmek istiyorlardı. Kapının güvenlik şifresini girdim. Wolinski ve Cabu'yü vurdular. Olay 5 dakika sürdü. Kendimi ofislerden birine attım. Mükemmel Fransızca konuşuyorlardı. El Kaide'den olduklarını söylüyorlardı" şeklinde aktardı.

İŞTE ÖLDÜRÜLEN 4 KARİKATÜRİST
Ölen 12 kişinin arasında, derginin 4 ünlü karikatüristi de vardı. Öldürülen karikatüristlerden biri olan ve "Charb" ismiyle çizen Stephane Charbonnier, 2009'dan beri derginin genel yayın yönetmeniydi. El Kaide'nin ölüm listesinde olduğu bilinen Charbonnier, Hz. Muhammed karikatürü sonrası aldığı tehditler üzerine polis koruması altında dolaşıyordu, fakat saldırı olduğu gün yanında koruma polisinin olmadığı kaydedildi. Türkiye hayranı Georges Wolinski, Jean Cabut, ve Bernard Werlhac da öldürülen diğer karikatüristlerdendi.

OLAYLI DERGİ CHARLİE HEBDO
1970'te kurulan Charlie Hebdo, İslamiyet ve diğer dinlerle sık sık dalga geçiyor. Dergi Müslüman dünyasından ilk tepkiyi 2006'da yayımladığı Hz. Muhammed karikatürü ile çekti. Dergi 2011 ve 2012 yıllarında da yine Hz. Muhammed ile alay eden karikatürler yayımlayınca Müslüman ülkelerde geniş çaplı gösteriler oldu. Dergiye 2011'de de bir saldırı düzenlenmişti.

ÜLKEDE GÜVENLİK ALARMI VERİLDİ
Saldırının ardından Fransa'da 3 günlük yas ilan edildi. Bir çok şehirde de protesto gösterileri düzenlendi. Olay yerine giden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eylemin kesinlikle terör saldırısı olduğunu belirtti. Ülke genelinde güvenlik önlemleri de en üst düzeye çıkarıldı. Elysee Sarayı'nda krizle ilgili kabine toplantısı yapıldı. Okullar kapılarını kapattı. Alışveriş merkezleri, televizyon ve gazete binaları ile toplu taşıma araçlarında güvenlik tedbirleri en üst düzeye çıkarıldı ve vatandaşlara dikkatli olma çağrısında bulunuldu. Daha önce terör örgütü IŞİD, Fransa'yı defalarca kez tehdit etmişti. Fransa, ABD liderliğinde kurulan koalisyonla birlikte Irak'taki IŞİD üslerine hava saldırıları düzenliyor. Fransa İslam Konseyi, saldırıyı kınadı ve bu olaydan yola çıkarak bütün Müslümanların itham edilmemesi gerektiğini bildirdi.

SON TWEET BAĞDADİ KARİKATÜRÜ
Charlie Hebdo'nun Twitter'ından saldırıdan dakikalar önce IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin karikatürü paylaşıldı. Karikatürde Bağdadi'nin "Herkese sağlık dolu bir yıl diliyorum" dediği görüldü. Derginin son kapağı ise Fransız yazar Michel Houellebecq'in romanı oldu. Romanda 2022'de Fransa'yı Müslümanların yöneteceğini öngörüyor.

BİZE ULAŞIN