Teröre karşı radikal önlemler

Avrupa'da yeni tedbirler: Fransa internet güvenliğini artıracak. Almanya şüphelilerin nüfus cüzdanlarına el koyacak. Belçika terör faaliyetlerinde bulunanları vatandaşlıktan atacak

Teröre karşı radikal önlemler
Fransa'nın başkenti Paris'te geçen hafta düzenlenen saldırıların ardından Avrupa genelinde alınacak teröre karşı yeni önlemler netleşmeye başladı. İçinde bulundukları durumu "11 Eylül saldırılarından bu yana Avrupa'nın karşılaştığı en büyük tehdit" olarak tanımlayan Europol (Avrupa Polis Teşkilatı) Başkanı Rob Wainwright, Avrupa ülkelerinden 3 ila 5 bin arasında kişinin Suriye'de savaştığını söyledi. Bu kişilerin en az yüzde 30'unun ülkelerine geri dönmesinin ardından Charlie Hebdo saldırıları gibi yeni eylemlerin gerçekleştirilmesinden endişe ediliyor. Radikallere karşı savaş halinde olduklarını söyleyen Fransa Başbakanı Manuel Valls, ayrıca istihbarat birimlerini güçlendireceklerini, hapishanelerdeki radikallerin diğer mahkumlardan tecrit edileceğini ve internetteki propagandalara karşı tedbirlerin sertleştirileceğini söyledi. Almanya da Suriye ve Irak gibi ülkelere gidip terörist örgütler içinde eylemlerde bulunmayı amaçlayan Alman vatandaşlarının nüfus cüzdanlarına el koyabilecek. Almanya Bakanlar Kurulu'nun bu konudaki yasa değişikliği üzerinde anlaştığı bildirildi. Alman makamları, yeni yasaya göre şüpheli kişilerin nüfus cüzdanına üç yıla kadar el koyma hakkına sahip olacak. Radikal örgütler içinde yer almak üzere yurt dışına gitmek isteyenleri engellemek için bu kişilerin kimlik belgelerinin alınıp, bunun yerine geçecek geçici bir belge verilmesi öngörülüyor. Geçici belgeyle Almanya'dan yurt dışına çıkmak mümkün olmayacak. Belçika Başbakanı Charles Michel ise adli makamların telefon dinlemelerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerinin önünü açacaklarını söyledi. Ayrıca terörist faaliyetlere karışan kişiler Belçika vatandaşlığından çıkarılacak. İtalya'nın başkenti Roma'da da terör örgütleriyle bağlantısı olduğu kuşkusuyla 10 Müslüman hakkında soruşturma başlatıldı.

İNTİKAM SALDIRILARI
İspanyol hükümeti ise aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Ortadoğu ülkelerinden gelenlerin takip edilmesini içeren paket hazırladı. Diğer taraftan Paris saldırılarının ardından Avrupa genelindeki Müslümanlara yönelik saldırlar artmaya başladı. Fransa genelinde geçen haftadan bu yana Müslümanlara karşı 60 saldırının yaşandığı belirtildi.
BİZE ULAŞIN