Kongre'ye saldırı son anda önlendi

ABD'nin Ohio eyaletinde bir kişi, Kongre binasına saldırı planlamak suçundan tutuklandı. FBI, uzun süredir izlediği Christopher Cornell'ın 600 mermi alması üzerine harekete geçti

Kongre'ye saldırı son anda önlendi
ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI), başkent Washington'daki Kongre binasına saldırı düzenleyip hükümet yetkililerini öldürmeyi planladığı şüphesiyle, Ohio eyaletinden bir Amerikalı'yı tutukladı. Adalet Bakanlığı'nın açıklaması ve mahkeme kayıtlarında yer alan bilgilere göre, "Raheel Mahrus Ubeyde" olarak da bilinen ve IŞİD sempatizanı olduğu belirtilen 20 yaşındaki Christopher Lee Cornell, Kongre ve civarına önceden yerleştireceği bombaları patlatıp, sonrasında oluşacak kaosta da içerideki çalışanları ateşli silahlarla öldürme planını hayata geçirmeye hazırlandığı sırada FBI tarafından tutuklandı. FBI için çalışan bir muhbirin verdiği bilgileri de içeren kayıtlarda, Cornell'ın boru bombaları ve ateşli silahlarla ilgili araştırma yaptığı, otomatik silahla 600 mermi satın aldığı ve planını icra etmek üzere Washington'a seyahat planladığı yer alıyor. Cornell'ın, 2014 yazından bu aya kadar Raheel Mahrus Ubaydah takma adıyla Twitter üzerinden IŞİD'e destek veren video, açıklama ve diğer içerikler yayımladığı bilgisi de kayıtlarda bulunuyor.

MUHBİRE ANLATMIŞ

Attığı tweetler nedeniyle uzun süredir FBI tarafından izlenen 20 yaşındaki şüphelinin FBI muhbirine, saldırı emrini kendisine yurtdışındaki IŞİD liderlerinin vermediğini ancak cihat yanlısı şiddet eylemlerine desteğini ve bu tür bir eylemde bulunma isteğini dile getirdiği, hatta "Bir araya gelmeli, IŞİD'le ittifak halinde kendi grubumuzu kurmalı ve kendi operasyonlarımızı planlamalıyız" dediği de kayıtlarda yer alıyor. Yine kayıtlara göre, Cornell FBI muhbiriyle Ohio eyaletinin Cincinnati kentinde ekim ayındaki bir görüşmesinde, silahlara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kongre üyelerini "düşmanlar" olarak nitelendirirken, Kongre'ye saldırı düzenleme niyetinden, buna yönelik plan ve hazırlıklarından söz ettiği ancak planın detaylarını vermeye yanaşmadığı da belirtiliyor.
BİZE ULAŞIN