Avrupa'da uyuyan hücre paniği

Fransa, Almanya, Belçika ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa'da terör alarmı sürüyor. İstihbarat kaynakları "20 uyuyan hücre saldırı hazırlığında. 180 kişi eylem için hazır bekliyor" dedi

Avrupa'da uyuyan hücre paniği
Fransa'nın başkenti Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yönelik düzenlenen saldırıların ardından Avrupa'da verilen güvenlik alarmı devam ediyor. Cuma günü Fransa, Belçika ve Almanya'da düzenlenen terör operasyonlarında 20'den fazla kişi gözaltına alındı. Fransa'da dergi ve Musevi marketine yönelik saldırıları düzenleyenlere destek sağladıkları gerekçesiyle yakalanan 12 kişinin gözaltı süreleri dün 48 saat daha uzatıldı. İngiltere'de de en üst düzey güvenliğe geçildiği açıklandı. Bu kapsamda birçoğu silahsız olan İngiliz polislerinin elektroşok silahlarıyla ve diğer güvenlik ekipmanlarıyla donatılacağı belirtildi. CNN'e isimlerini açıklamadan konuşan Batılı istihbarat kaynakları ise "uyuyan hücrelere" dikkat çekti. Kaynaklar, Fransa, Belçika, Almanya ve Hollanda'da radikal gruplarla bağlantılı olan 20 tane uyuyan hücrenin olduğunu aktardı. Bu hücrelerde her an saldırıya hazır olan 120 ila 180 kişinin var olduğu bildirildi. Avrupa Birliği ve Ortadoğu kaynaklı istihbarat yetkilileri, Belçika ve Hollanda için "ivedi tehdidin" var olduğunu belirtti. Belçika'da perşembe akşamı terör saldırısı hazırlığında olan iki şüpheli öldürülmüştü. Öte yandan Fransa'nın Vaucluse bölgesinde yaşayan Fas uyruklu bir Müslüman, komşusu tarafından öldürüldü. Vücudunda 17 bıçak darbesi tespit edilen Muhammed El Makuli'nin (47) katili olan 28 yaşındaki saldırganın yakalandığı ve akıl hastanesinde tutulduğu bildirildi. Cinayetin İslam karşıtı bir saldırı olduğu iddia ediliyor.

BELÇİKA'DA ASKER 30 YIL SONRA SOKAKTA
Belçika, Fransa'nın ardından askerlerini sokağa indiren ikinci ülke oldu. Polise destek vermeleri için özellikle Yahudilerin yaşadığı bölgelerde 300'den fazla asker görevlendirildi. Belçika'da 30 yıldan sonra ilk kez askerin sokağa indiği kaydedildi.
BİZE ULAŞIN