72 saat içinde 200 milyon $ fidye

IŞİD, 2 Japon rehine için 72 saat içinde 200 milyon dolar talep etti. İstenen fidye miktarı, Japonya'nın IŞİD'e karşı kurulan koalisyona vereceği maddi desteğe eşit

72 saat içinde 200 milyon $ fidye
Terör örgütü IŞİD, yine bir rehine kriziyle gündemde. Daha önce birçok yabancı rehinin başını kesen örgüt, bu kez Japonya'ya bir mesaj gönderdi. IŞİD, ellerinde bulunan 2 Japon rehineyi bırakmak için Japon hükümetinden 200 milyon dolar fidye talep etti. Dün yayımlanan videoda talep edilen miktarın 72 saat içinde ödenmemesi halinde rehinelerin kafalarının kesilerek öldürüleceği tehdidinde bulunuldu.

YİNE AYNI İNFAZCI

Videoda Kenji Goto Jogo ve Haruna Yukawa isimli 2 Japon rehinenin turuncu kıyafetler içerisinde yerde diz çökmüş olarak durdukları görüldü. Rehinelerin ortalarında ise daha önce gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff ile yardım görevlileri Alan Henning, David Haines ile Abdurrahman Kassig'i öldüren kişi yer aldı. Militan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'ye hitaben "Sen ki IŞİD'den 8 bin 500 km uzakta bulunuyorsun ama haçlı savaşına katılmaya gönüllü oldun" diye konuştu. Rehinelerden Jogo'nun gazeteci olduğu ve Yukawa'nın da askeri şirket yöneticisi olduğu öğrenildi. Militan, Japonya'nın IŞİD'e karşı kurulan koalisyona yaptığı 200 milyon dolarlık yardıma karşılık aynı meblağı istediklerini belirtti. Başbakan Abe, cumartesi günü koalisyona 200 milyon dolar vereceklerini açıklamıştı. Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el Abadi, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin hava saldırısı sırasında yaralandığını ve Suriye'de tedavi gördüğünü ileri sürdü.

BİZE ULAŞIN