Somali saldırısını El Şebab üstlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın ziyaret edeceği Somali'de Türk heyetinin de bulunduğu otele düzenlenen bombalı saldırıyı El Şebab örgütü üstlendi. Başbakan Davutoğlu 3 Somalili'nin hayatını kaybettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yarın ki Somali ziyaretini iptal etmedi.

Somali saldırısını El Şebab üstlendi

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın yakınlarındaki Türk heyetinin de kaldığı Atfeya Otel olarak da bilinen SYL Otel'e düzenlenen bombalı saldırıda 4 kişinin öldüğü, 3 polisin yaralandığı bildirildi.

Söz konusu otelde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Somali'yi ziyaret etme ihtimaline karşılık, diplomatlar ve güvenlik görevlilerinden oluşan heyet de bulunuyordu.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, olayda 2'si polis, otelde görevli bir kadın ve intihar eylemcisi olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti, 3 polis yaralandı.

Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği kaynakları, saldırıda Türk heyetinden ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Görgü tanıkları, başkent Mogadişu'da Somali Parlamentosu'nun karşısında bulunan Atfeya Otel'e yönelik saldırının ardından parlamento binasını koruyan Afrika Birliği askerlerinin ateş açtığını ifade etti.

Somalili yetkililer olayın araştırıldığını, saldırının Türk heyetini hedef alıp almadığı konusunda konuşmanın erken olacağını kaydetti.

Olayla ilgili soruşturma sürerken, Afrika Birliği askerlerinin otel çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı bildirildi.

SALDIRIYI EL ŞEBAB ÜSTLENDİ

El Şebab'ın askeri sözcüsü Şeyh Abdusis Ebu Musa, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırının otelde yapılan güvenlik toplantısını hedef aldığını ve çok sayıda Somali güvenlik görevlisini öldürdüklerini öne sürdü.

Otelde bulunan Türk heyetinin güvenli bir şekilde otel içerisinde bekletildiği belirtilirken, Afrika Birliği askerleri saldırının olduğu alanı güvenlik çemberine alarak kapattı.

TÜRKLER ZARAR GÖRMEDİ

Mogadişu'da bulunan Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu da AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamada Türk ekiplerinden ölen ya da yaralanın bulunmadığını belirtti.

Mogadişu'ya Türk Kızılayının bölgedeki çalışmalarını incelemek ve bölgeye ziyarette bulunacak Türk heyetine eşlik etmek üzere gittiklerini dile getiren Güllüoğlu, "Saldırıda Türklerden ölen yok, ancak Somalililerden kayıplar mevcut. Sayı konusunda bilgi yok. Saldırı otelin yakınlarında gerçekleşti. Neden yapıldığına ilişkin henüz bilgi yok. Programımızı değiştirmeyeceğiz, hala cumartesi dönüş planlıyoruz" diye konuştu.

Güllüoğlu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Somali'de yardım çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

DIŞİŞLERİ: CAN KAYBIMIZ YOK

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmede ise Türk ön heyet üyelerinin kaldığı otele yönelik bir saldırı olduğu ve patlamanın otelin kontrol noktasında meydana geldiği ifade edildi.

Somali tarafında can kaybı olabileceği kaydedilen bilgilendirmede, Türk tarafından can kaybı olmadığı, bir kişinin otelin kırılan camları nedeniyle hafif yaralanmış olabileceği belirtildi.

Somali makamlarının güvenlik seviyesini yükselttiği ifade edildi.

SALDIRI SONRASI GÖRÜNTÜLER- TIKLAYIN

BAŞBAKAN: CUMHURBAŞKANI SAĞ SALİM GİDİP DÖNECEK

Başbakan Davutoğlu ise Davos'tan saldırıyla ilgil açıklama yaptı. Davutoğlu şunları söyledi: "3 Somalili kardeşimiz hayatını kaybetti. Biraz önce Somali Büyükelçimizle görüştük. Somali güvenlik açısından riskli bir ülke. Bizim ön heyet olarak gitmiş heyetin kaldığı otelin karşısında bir saldırı söz konusu.

Tabii doğrudan bizim hedefi alıp almadığı konusunda inceleme devam ediyor. Büyükelçimiz her türlü tedbiri Somalili yetkililerle birlikte alıyor, biz 2012'de Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanken, ben Dışişleri Bakanı iken de Somali'ye gittiğimizde çok daha zor şartlarda oraya gitmiştik ama gitmekten vazgeçmedik. Şu ana kadar da gördüğüm kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız da gitme iradesini sürdürüyor. Riskler olur ama Türkiye'nin böyle riskli durumlarda her zaman kararlı tutumu değişmez. Afrika politikamız bizim en öncelikli politikalarımız arasındadır. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız sağ salim gidip sağ salim gelecekler."

THY SALDIRILARIYLA BİLİNİYOR

Eş Şebab örgütü Türkiye'yi hedef alan açıklamaları, THY güvenlik şefine suikast ve Türk Konsolosluğu'na yapılan saldırılarla biliniyor.
Örgüt 2013 yılında başkent Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'nin ek binası önünde düzenlediği intihar saldırısıyla gündeme gelmişti.

Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı ek bina önüne araçla gelen 3 saldırgandan ikisi çıkan çatışmada öldürülmüş, diğerinin üzerindeki bombayı patlatması sonucu saldırgan ve bir özel harekat polisi şehit olmuştu.

Yine Mogadişu'da geçen sene Mayıs ayında Türk Hava Yolları'na (THY) güvenlik hizmeti veren bir firmanın Güvenlik Şefi Sadettin Doğan'a silahlı saldırıda bulunmuştu.

TÜRK HEYETİNE BOMBALI SALDIRI- TIKLAYIN

TÜRKİYE MEŞRU HEDEF

El Şebab örgütü sözcüsü, geçtiğimiz yıl El Cezire'ye yaptığı açıklamada, "Müslüman halkın en büyük düşmanı NATO ve onun parçası olan Türkiye" demiş, Türkiye'nin Meşru hedefler arasında olduğunu belirtmişti.
BİZE ULAŞIN