Kral Abdullah için yas başladı

Kral Abdullah için yas başladı

90 yaşında hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah, dün düzenlenen cenaze töreni ile toprağa defnedildi ve 40 günlük milli yas başladı. Suudi Arabistan bayrakları ise üzerindeki kelime-i şehadet nedeniyle yarıya indirilmedi.

  • Dünya
  • Cumartesi 24.01.2015 10:49

90 yaşında hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah, dün düzenlenen cenaze töreni ile toprağa defnedildi ve 40 günlük milli yas başladı.

Suudi Arabistan bayrakları ise üzerindeki kelime-i şehadet nedeniyle yarıya indirilmedi. Suudi Arabistan'ı 20 yıl boyunca yöneten Kral Abdullah bin Abdülaziz, önceki gece Başkent Riyad'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kral'ın cenazesi, ikindi namazının ardından İmam Turki Bin Abdülaziz Camii'ne Suudi prenslerin sırtında, tabuta konulmadan getirildi. Daha sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Şeyhi Temim bin Hamed al-Sani, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile çok sayıda devlet başkanının katılımıyla Abdullah bin Abdulaziz'in cenaze namazı kılındı. Kral'ın naaşı, törenin ardından Suud prenslerinin omuzlarında defnedileceği Riyad'daki Ud Kabristanı'na götürüldü. Selefi inancına göre Kral Abdullah isimsiz bir mezara defnedildi.

Daha önce törene katılacağı açıklanan Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise "Kötü hava şartlarını" gerekçe göstererek cenazeye katılmadı. ABD Başkanı Barack Obama da Kral Abdullah için taziye mesajı yayınladı. Kral Abdullah, Suudi Arabistan'ın kurucusu ve ilk kralı olan Abdülaziz El Suud'un 70 çocuğundan 13'üncüsüydü.?Resmen 2005 yılında tahta geçse de Abdullah, kardeşi Fahd bin Abdülaziz El Suud'un 1995'te felç geçirmesinin ardından fiilen ülkeyi yönetmeye başlamıştı.

TÜRKİYE DE YAS İLAN ETTİ

-Kral Abdullah'ın naaşını cenaze namazı için İmam Turki Bin Abdülaziz Camii'ne kefene sarılı ve tabutsuz olarak getirildi.
-Cenazeyi sadece Suud ailesinden prensler taşıdı.
-Selefi geleneğine göre, Müslüman olmayanlar cenazeye katılamadığı için Riyad'daki törende sadece İslam dünyası liderleri bulundu.
-Yine geleneğe uygun olarak resmi yas ilan edilmedi. Suudi bayrağı, üzerindeki kelime-i şehadet nedeniyle yarıya indirilmedi. Ancak Arap ülkelerinin büyük bölümü ulusal yas kararı aldı.
-Türkiye'de de 1 günlük milli yas ilan edildi.

YENİ SUUDİ KRALI SELMAN'DAN İLK AÇIKLAMA!

KRALIN VEFATI SONRASI O ÜLKEDEN ŞOK KARAR

BİZE ULAŞIN