Musul'da kimyasal facia iddiasına açıklama

Musul'da kimyasal facia iddiasına açıklama

Musul'da klorin yüklü tankerin vurulduğu, aralarında Türkmenlerin de olduğu binden fazla sayıda sivilin öldüğü iddia edildi. Olayla ilgili ilk açıklama Peşmerge'den geldi. Açıklamada "Peşmergeyi lekelemeye yönelik bir hareket" denildi.

  • Dünya
  • Pazar 25.01.2015 12:20

Bugün Irak'ın Musul kentinde Klorin gazı yüklü tankerin vurulduğu ve 1250 sivilin öldüğü öne sürüldü. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran haberle ilgili ise Peşmerge'den yalanyalan bir açıklama geldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, "Peşmergenin ateşi sonucu Musul'da yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği" yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Yaver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bakanlık olarak güçlerimize, sivillerin yaşadığı yerler kesinlikle bombalanmayacak talimatını verdik. Sadece teyit edilen DEAŞ'ın askeri merkezleri ve militanların saklandığı yerler vurulacak. Peşmergenin operasyonlarında bugüne kadar yerel halk zarar görmedi. Musul'da sivillerini vurulduğu iddiaları, Peşmergeyi lekelemeye yöneliktir" dedi.

Yaver, Peşmergenin, 12 kilometre Musul'un kuzeyine konuşlandığını ancak yerel halkın zarar görmemesi için şu ana kadar DEAŞ hedeflerini vurmadığını söyledi.

DEAŞ FOTOĞRAFLAR YAYINLAMIŞTI

Bazı basın organlarında çıkan haberlerde Peşmergenin klorin gazı yüklü tankeri vurması ya da kimyasal silahla gerçekleştirdiği saldırıda Musul'da arasında Türkmenlerin de olduğu bin 250 sivilin öldüğü iddia edilmişti.

Terör örgütü DEAŞ'da sosyal medya aracılığıyla yayımladığı fotoğraflarda, Peşmergenin bombardımanı sonucu Musul'da onlarca sivilin hayatını kaybettiğini iddia etmişti.

BİZE ULAŞIN