Finlandiya karasularına giren cismi bombaladı

Finlandiya Savunma Bakanlığı, karasularına giren ve denizaltı olduğundan şüphelendikleri aracı, operasyonla uzaklaştırdığını iddia etti.

Finlandiya karasularına giren cismi bombaladı
Finlandiya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Helsinki açıklarındaki sularda ne olduğu belirlenemeyen bir cisim olduğunun tespit edildiğini, bunun üzerine bölgeye gemiler sevk edilerek cisme uyarı ateşi yapıldığı kaydedildi.

FSavunma Bakanı Carl Haglund, resmi haber ajansı STT'ye yaptığı açıklamada "Kara sularımızda yabancı cisim olduğuna dair kuvvetli şüphelerimiz var. Eğer karasularımız ihlal edilmişse bu önemli bir sorun" dedi.

Baltık ülkelerinden İsveç de ekim ayında karasularında yabancı askeri varlık tespit etmiş ancak denizaltı olduğundan şüphelenilen aracın hangi ülkeye ait olduğu belirlenememişti.

Norveç, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Finlandiya'nın içinde bulunduğu İskandinav ülkeleri, son olarak hava sahaları hakkında ve siber saldırılarla nasıl mücadele edileceği konusunda bilgi alışverişinde bulunma ve ortak askeri tatbikat yapma kararı almıştı.
BİZE ULAŞIN