Sadr ABD'yi tehdit etti

Sadr ABD'yi tehdit etti

Şii din adamı Mukteda Sadr, ABD Kongresi’nden ‘Irak’taki Kürd ve Sünnilere ayrı iki devlet gibi muamele edilmesini’ öngören bir karar çıkması durumunda ABD’nin Irak ve dışındaki çıkarlarını vurma tehdidinde bulundu.

  • Dünya
  • Perşembe 30.04.2015 14:33
Muktada Sadr, 'ABD Kongresi'nden Irak'taki Kürd ve Sünnilere ayrı iki devlet gibi muamele edilmesini öngören bir karar çıkması durumunda, Irak içinde ve hatta dışındaki ABD'nin çıkarlarını vurmak için pasif pozisyonda tuttuğumuz silahlı kanadımızı yeniden aktif hale getirme durumunda kalacağız" ifadelerini kullandı.

Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Kongresi'nin Irak'la ilgili olarak "her grubun birbirinden bağımsız hale gelmesini öngören" bir karar çıkarma niyeti taşıdığı iddia etti ve söz konusu durumun Irak'ın bölünüşünün başlangıcı olacağını ifade etti.

'ABD, Irak'ımıza karşı kötü niyetli olduğunu belli etti ve dişlerini gösterdi' denilen açıklamada Sadr, Irak hükümeti ve parlamentosuna karar karşısında sert ve kesin bir karşılık verme çağrısı yaptı.

ABD Büyükelçiliği, yapılan tüm yardımların Irak hükümetine ve güvenlik güçlerine teslim edildiğini de belirtti.

Peşmerge ve aşiret güçlerine doğrudan yardım

ABD Kongresi'ndeki silahlı kuvvetler komitesinin Çarşamba günü görüşeceği karar tasarısı kapsamında, Irak'taki Peşmerge ve Sünni aşiret güçlerinin doğrudan finanse edilmesi öngörülüyor.

DEAŞ'a karşı savaşında Irak güçlerini desteklemek için Bağdat'a 715 milyon dolar değerinde yardım gönderilmesini öngören karar tasarısı, Peşmerge ve silahlı Sünni gruplara iki ayrı güç olarak muamele edilmesini tavsiye ediyor.

Sadr hareketi 1999'da Irak'taki Saddam Hüseyin rejimi tarafından öldürülen Ayetullah Muhammed Sadık Sadr'ın öğretilerini takip ediyor.

Ayetullah Muhammed Sadık Sadr'ın oğlu Mukteda Sadr'ın liderliğini yaptığı harekete bağlı Mehdi Ordusu, 2003-2011 yılları arasında Irak'ta ABD güçlerine karşı savaşmıştı. Hareketin yaklaşık 60 bin milis gücü olduğu ifade ediliyor.
BİZE ULAŞIN