BM'den flaş Mursi açıklaması

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mısır'a idam cezalarının uygulanmaması çağrısı yaptı

BM'den flaş Mursi açıklaması
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mısır'a idam cezalarının uygulanmaması çağrısı yaptı.
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'daki idam kararlarının endişe verici olduğunu söyledi.

"Mısır'da aralarında Mursi'nin de olduğu yüzlerce kişinin gelişigüzel kitlesel yargılamalar sonucu idama mahkum olmasından derin endişe duyuyoruz" diyen Shamdasani, idam cezalarının durdurulması çağrısında bulundu.

İdam cezası uluslararası hukukun ihlalidir

Avrupa Birliği (AB), Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesini "endişeli bir gelişme" olarak niteledi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından yapılan yazılı açıklamada, "2011 yılındaki hapishaneden firara ilişkin toplu mahkemelerin sonucu olarak Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve beş yönetici hakkında verilen idam cezalarının bugün onaylanması endişe verici bir gelişmedir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Mursi'ye verilen idam cezasının "insan onurunun kabul edilemez bir şekilde ayaklar altına alınmasının bir göstergesi" olduğu kaydedilerek, "İdam cezası son derece acımasız olduğu gibi hiçbir caydırıcılığı da bulunmamaktadır" denildi.

AB'nin şartlar ne olursa olsun idam cezası verilmesine karşı olduğu vurgulanan açıklamada, bu tür cezaların temyiz sürecinde gözden geçirilmesinin beklenildiği belirtildi.

Mogherini, açıklamasında Mısır'daki idam cezasının uluslararası hukukun ihlali olduğuna dikkati çekerek, AB'nin Mısır yönetimini uluslararası sorumluluklarını tekrar yerine getirmeye çağırdığını vurguladı.

Açıklamada, Mısır yönetiminin, adil yargılama hakkı, yasal sürecin güvenli bir şekilde işlemesi, savunma makamının adil yargılama esasından kaynaklanan haklarının gözetilmesi ve bu kapsamda doğru ve bağımsız bir soruşturma ile net bir şekilde iddia hazırlanması konularında duyarlı olmasının beklendiği ifade edildi.

Mursi'nin oğlu Usame Mursi A haber'e konuştu

BİZE ULAŞIN