'Sarışın zenci' istifa etti

Afro-Amerikalıların haklarını korumaya odaklanan sivil toplum örgütü NAACP'nin siyahî olduğunu iddia eden lideri Dolezal, "beyaz" olduğu ortaya çıkınca görevi bıraktı

'Sarışın zenci' istifa etti
ABD'nin en büyük siyahî hakları kuruluşu Siyahîleri Geliştirme Ulusal Derneği'nde (NAACP) bir süredir başkanlık yürüten aktivist Rachel Dolezal, aslında "beyaz" olduğunun ortaya çıkmasının ardından istifa etti. Afrika asıllı ABD'li olduğu iddiasıyla bilinen Dolezal, yalanının ortaya çıkmasına rağmen kamuoyunu yanlış bilgilendirmekten dolayı ise özür dilemeye yanaşmadı. "Üzerinde kabul edilemeyecek kadar yoğun eleştiriler" olduğunu söyleyen 37 yaşındaki Dolezal istifa mektubunda, "ırkçılık ve sosyal adalet mücadelesinin devam edeceğini ancak istifasının örgüt açısından en doğru karar olduğunu" ifade etti. NAACP'ye desteği için teşekkür eden aktivist, bu beklenmeyen fırtınayla tartışmanın ırkçılıktan kendi özel hayatına kaydığını söyledi.

KOCASI DA SİYAHÎ

Dolezal'ın annesi Ruthanne Dolezal bir gazeteye kızlarının aslında beyaz olduğunu açıklamış, çocukluk fotoğraflarını göstermişti. Anne Dolezal, dört siyah çocuğu evlatlık edinmelerinin ardından kızlarının kimliğini gizlemeye başladığını söylemişti. Toplumu yanlış bilgilendirmekten dolayı hakkında soruşturma istemi bulunan Dolezal'ın daha önce, "siyahî olmaktan dolayı uğradığı ırkçı saldırılara" ilişkin açtığı davalar askıya alındı. Üniversitede Afrika çalışmaları üzerine ders veren Dolezal siyahî bir adamla evli.

BİZE ULAŞIN