Dünya Müslümanları, böyle karşıladı

Dünya Müslümanları, böyle karşıladı
Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı. Ortadoğu'dan ABD'ye, İngiltere'den Balkanlar'a kadar farklı coğrafyalardaki milyonlarca Müslüman'ı ramazanı sevinçle karşıladı.
ABD'de Başkent Washington, New York ve New Jersey gibi Türklerin yoğun bulunduğu yerlerdeki Türk camileri ilk teravihte birçok milletten Müslüman'ı ağırladı. New York Brooklyn'deki Eyüp Sultan Cami imamı İlyaz Gönen camide her gün iftar yemeği de verileceğini belirterek, "Camimiz Kadir Gecesi'nde de sabaha kadar açık olacak" diye konuştu.
Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan Müslümanlar yatsı namazına doğru Zafer Parkı'nda bulunan camiye akın etti. Cemaatin büyük kısmı camide yer kalmaması nedeniyle teravih namazını dışarıda kıldı. Cemaat arasında kadınlar ve çocuklar da yer aldı. Yerel saatle 01.51'de oruca başlanan Moskova'da ilk iftar 21.18'de yapıldı.
Kudüs'te Mescid-i Aksa'yı dolduran on binlerce Müslüman, ramazanın ilk teravih namazını önceki gece kıldı. Mescid-i Aksa'da da ramazan ayı için tüm hazırlıklar da tamamlandı. Aksa'nın içi temizlendi. Avluya, rahatça ibadet edilip, oruçların açılabilmesi için dev şemsiyeler kuruldu. Ramazan boyunca Batı Şeria'dan çok sayıda Filistinlinin, İsrail'in günü birlik vereceği izinlerle Kudüs'e gelmesi bekleniyor.

22 YIL SONRA İLK TERAVİH

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanlar da ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti. Bosna Hersek'teki Müslümanlar, başkent Saraybosna başta olmak üzere Mostar, Travnik, Zenitsa, Tuzla ve Banya Luka gibi şehirlerdeki camilerde ilk teravih namazını kıldı. Ülkenin kuzeyindeki Banya Luka kentinde, 7 Mayıs 1993'te Sırplar tarafından dinamitle yıkılan tarihi Ferhadiye Camisi'nde de 22 yıl sonra teravih namazı kılındı. Makedonyalı Müslümanlar da ramazanın ilk teravih namazı için camileri doldurdu. Üsküplüler, ilk teravih namazı için şehirdeki tarihi camileri tercih etti. Sırbistan'da da ramazanın ilk teravih namazı, başkent Belgrad'daki tek cami konumundaki Bayraklı Cami'nin yanı sıra mescitlerde kılındı. Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki tek cami konumundaki Zagreb Camisi vatandaşlarla doldu.

ÇİN'DEN YİNE ORUÇ YASAĞI
Çin yönetimi, ülkenin batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslüman parti üyeleri, kamu personeli, öğrenciler ve öğretmenlerin oruç tutmasını, geçtiğimiz sene olduğu gibi yasakladı. Doğu Türkistan olarak da bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi, geçen sene olduğu gibi bu sene de oruç yasağına maruz kaldı. Çin yönetimi tarafından yayımlanan bildiride, Müslümanlar tarafından işletilen dükkân ve restoranlara ay boyunca sigara alkol satmaya devam etme ve oruç tutulan saatlerde açık kalma zorunluluğu da getirildi.
BİZE ULAŞIN