Tarihte bugün: Kore Savaşı başladı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında;Silistre Zaferi,Topraklarını savunan Kızılderililerin zaferi, Kore Savaşı’nın başlaması var…

Tarihte bugün: Kore Savaşı başladı

GÜNÜN OLAYI


Silistre Rus Generallerine Mezar Oldu(1854)
Bulgaristan'da Tuna nehri kıyısında stratejik öneme sahip bir şehri olan Silistre Ruslar tarafından büyük bir ordu ile kuşatılmıştı. Musa Paşa Silistre kalesini 10 bin askerle 80 bin Rus askerine karşı başarı ile savundu. Kuşatma esnasında başkomutan olan dört Rus generalinden üçü yaralanarak görevi bıraktılar, General Scilder ise öldü. Ayrıca 9 Rus generali ölürken 2 general ve mareşal ağır şekilde yaralandılar.
Sonunda Rus ordusu yenilgiyi kabul ederek arkasında 15 bin ölü bıraktı ve 25 Haziran 1854 tarihinde Silistre'den çekildi. Yaralı Rus askeri sayısı ise 25 bini buluyordu. Müşirlik rütbesi verilen kahraman Musa Paşa ise top mermisi isabeti sonucu şehit oldu. Namık Kemal Vatan Yahut Silistre piyesi ile bu olayı ebedileştirmiştir.

GÜNÜN KİŞİSİ

Okyanus Bilimci Kaptan Custeau Hayatını Kaybetti (1997)
Denizaltı dünyasını tüm dünya insanlarına tanıtan ünlü Fransız okyanus bilimcisi Kaptan Custeau 25 Haziran 1997 tarihinde vefat etti. Onun diğer bilim insanlarından en önemli farkı bütün çalışmalarını televizyon yolu ile insanlar ile paylaşmasıydı.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI


Napolyon Mısır'ı Geri Verdi (1802)

Fransızlar 1801 el Ariş ateşkes Antlaşması ile Mısır'dan çekilmişlerdi. Ancak bu konuda ki kesin antlaşma 25 Haziran 1802 tarihinde Paris'te yapılan barış antlaşmasıdır. Bu antlaşma ile Napolyon Mısır'ı Osmanlı Devletine kesin olarak iade etmeyi kabul etti.
Kızılderili Koalisyonu General Custer'e Karşı Zafer Kazandı (1876)
ABD Kızılderililere karşı General Custer'i görevlendirdi. Genal Custer ve birliği Kızılderili kabile koalisyonu ile yaptığı Little Bighorn savaşında 25 Haziran 1876 tarihinde yenildi ve hayatını kaybetti.

Ruslar Zvin Muharebesini Kaybetti (1877)


Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kafkasya'dan Doğu anadolu'ya sarkmaya çalışan Rus ordusuna karşı başarılı mücadelelerine bir yenisini daha ekledi. General Melikof komutasında ki Rus ordusunu 25 Haziran 1877 tarihinde Zvin Muharebesin de yenilgiye uğrattı. Çar kardeşi Grandük Mihail'i Kafkas Kuvvetleri Başkomutanlığına atadı. Ruslar sürekli kuvvetlerini takviye ediyorlardı. Buna karşılık Ahmet Muhtar Paşa yardım alamıyordu. Kendi imkanları ile Rusları birkaç defa daha yendi ancak sonrasında geri çekilmek zorunda kaldı.

Kore Savaşı Başladı (1950)

İkinci Dünya Savaşı sonunda Kore 38.paralele esas alınarak ikiye ayrılmıştı. Kuzey Kore'nin komünist güçleri 25 Haziran 1950 tarihinde Güney Kore'yi işgale başladılar. Birleşmiş Milletler askeri müdahale kararı aldı. ABD öncülüğünde 15 ülke asker gönderirken beş ülkede para ve sağlık yardımı yapma kararı aldı. Askeri yardım gönderen ülkeler ABD, İngiltere, Türkiye, Y.Zelanda, Belçika, Filipinler, Kanada,Yunanistan, Lüksemburg, Habeşistan, Avustralya, Fransa, G.Afrika, Hollanda ve Kolombiya idi.

Kore Savaşı ve Türkiye

Birleşmiş Milletler Kuvvetleri Komutanı General Walton Walker, Türk Tugayı Komutanı Tuğgeneral Tahsin Yazıcı'ya 'Gümüş Yıldız' madalyasını takarken Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 259 subay, 18 askeri memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414 erbaş ve er olmak üzere 5090 kişilik 1. Türk tugayı, 17 Eylül 1950'de İskenderun limanından hareket ederek 12 Ekim 1950'de öncü takım Pusan limanına ulaştı ve 17 Ekim'de ana birliği de Pusan'dan karaya çıktı. Aynı gün Pusan'dan hareket ederek 20 Ekim'de Taeg'a varıp, süratle kuzeye doğru ilerleyen Birleşmiş Milletler ordularına iştirak etti. 10 Kasım'da Taeg'dan hareket ederek 21 Kasım'da Kunuri'ye vararak Amerikan 9. Kolordusu'nun sağ kanadında konuşlandırıldı.

KORE SAVAŞI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

24 Kasım 1950 sabahı kuzeye Çin sınırına doğru ilerleme emrini alan tugay Kunuri'den hareket ederek Kaechon, Sinnimni, Wawon boyunca Tokchon'a doğru yola çıktı. Ancak Çin Halk Gönüllü birlikleri cephenin arkasına sızmaya başladı. Durumu farkeden Amerika ve Güney Kore birlikleri ricat etmeye başladılar. Ancak Türk tugayına ricat emri geç ulaştı. 1. Taburun etrafı kuşatılıp süngülü çatışmaya girmek zorunda kaldı. Ricat harekâtını sağlamak için sonuna kadar direnen 3. Tabur 9. Bölük imha edildi. Geri kalan Türk birlikleri ise Chongchon nehri boyunca geri çekildi.

Toplam sivil ölü/yaralı: 2.5 milyon (tah.)
Güney Kore: 990,968
373,599 ölü
229,625 yaralı
387,744 kaçırılan/kayıp
Kuzey Kore: 1,550,000 (tah.)

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1861- Sultan Abdülmecid öldü, yerine Abdülaziz padişah oldu.
1903- Marie Curie, Paris Üniversitesi'ne sunduğu tezde radyumun keşfini açıkladı.
1917- Türkiye'de ilk Matbuat Cemiyeti kuruldu. Cemiyetin ilk başkanı Mahmut Sadık'tı.
1925- Yunanistan'da, General Thedoros Pangalos bir darbeyle iktidarı ele geçirdi.
1963- Anayasa Mahkemesi, ilk duruşma ile görevine başladı.
1971- Türkiye'de yapılan ilk firkateyn Berk, Gölcük'te denize indirildi.
1975- İmam hatiplilerin harp okullarına alınması teklifini TBMM Milli Savunma Komisyonu reddetti.
1993- Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu.
BİZE ULAŞIN