Sıcaktan ölmek nasıl bir şey?

AFP muhabiri, aşırı sıcaklardan 2 bin kadar insanın öldüğü Pakistan'daki izlenimlerini derledi: Hastane ve morglarda artık yer kalmamış. Morg zemini dahi cesetlerle dolmuş halde

Sıcaktan ölmek nasıl bir şey?
Fransız haber ajansı AFP'nin muhabiri Ashraf Khan, Pakistan'ın Karaçi kentinde 20 Haziran'da başlayan ve yüzlerce cana mal olan sıcak hava dalgası yaşanan dramı mercek altında aldı. Muson yağmurları öncesinde başlayan aşırı sıcaklar nedeniyle 80 bin kişinin hastanelik olduğu Karaçi'de hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bine yaklaştı. Khan ülkede yaşanan trajediyi ve ölümler karşısındaki çaresizliği, çarpıcı kareler eşliğinde gözlemledi.

KLİMALAR ÇALIŞMIYOR

20 Haziran tarihinde hava sıcaklıklarının çok sayıda kişinin hayatına mal olabileceği haberi ise ülkede büyük bir panik havasına neden oldu. Elektrik kesintileri nedeniyle sokağa dökülen halk kamyon lastikleri yakarak durumu protesto etmeye başladı. Zira elektrik kesintileri sadece serinlemek amacıyla kullanılan klimaların ve vantilatörlerin çalışmamasına değil, aynı zamanda su şebekelerinde de aksaklıklar meydana gelmesine neden oldu. 20 seneden beri başkent Karaçi'de yaşayan Khan, böyle bir sıcaklığı ömründe hiç görmediğini ifade ediyor.
Khan, hava sıcaklıklarını nedeniyle yollarda fenalaşan kişilere yapılan sağlık müdahalelerini ve yaşamını yitiren kişilerle yakınlarının dramlarını da görüntüledi. Yollarda fenalaşan kişiler suyla ferahlatılmaya çalışılırken hastaneler dehidrasyon nedeniyle hastanelik olan Pakistanlılar'la dolup taşmış vaziyette. Karaçi genelindeki morglarda dahi sıcaklardan ölenler için yer kalmadı. Kahn, kefene sarılı vaziyette morg zeminine serilen cesetler nedeniyle ayak basacak yer dahi kalmadığını da aktardı.

SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR

Hayatını kaybeden kişilerin çoğunluğunun kalp krizi ve dehidrasyon nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı. Kentin Saddar ilçesinde ise hayat neredeyse durma noktasına geldi. Ancak inşaat işçileri gibi düşük yevmiyeli çalışanlar, öldürücü sıcaklara rağmen çalışmaya devam etmek zorunda.
Ramazan ayında ise Müslümanların oruç tutmak konusunda çekimser kaldıkları belirtiliyor. Din görevlileri ise yerel halka Kuran-ı Kerim'de belirtildiği üzere bu gibi durumlarda oruç tutulmayabileceğini sıklıkla hatırlatıyor. Ancak herşeye rağmen oruç tutmakta kararlı olan Müslümanların oldukça zayıfladığı belirtiliyor.
Hava sıcaklıkları 24 Haziran'dan bu yana düşme eğiliminde. Hindistan'da ve birçok Güneydoğu Asya ülkesinde başlayan Muson yağmurlarının yakında 20 milyon nüfuslu Karaçi'yi de rahatlatması bekleniyor.

3 SAATTEN ÇOK UYKU İMKANSIZ
AFP muhabiri Ashraf Khan, ülkede öğleden sonra yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle klimaların çalışmadığı, insanların çok güç koşullarda yaşam savaşı verdiğini aktardı. Ancak kesintilerin gece yarısına dek sürdüğü konutlarda yüksek sıcaklıklar nedeniyle uyumak daha da imkânsız bir hâl alıyor. Khan, sıcaklıklar sırasında 3 saatten fazla uyuduğu bir gecenin olmadığını söylüyor. Hindistan ve Pakistan'ı son dönemde vuran sıcak hava dalgasında, şu ana kadar 4 binden fazla insan can verdi.
BİZE ULAŞIN