Suriye'de savaş yeni başlıyor

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye'de savaşın ABD tarafından vekaleten yürütüldüğünü söyledi. Kontrolün Suriye halkının elinden çıktığını söyleyen Mustafa, "DEAŞ, ABD ve PYD denkleminde etnik temizlik yapıldı. Suriye'de savaş yeni başlıyor" dedi.

Suriye'de savaş yeni başlıyor
Suriye'de 4,5 yıldır devam eden iç savaş Türkiye'yi tehdit eden bir boyut kazandı. IŞİD'in Kobani'yi işgal etmesinden sonra uluslararası güçlerin desteğini arkasına alan PKK'nın Suriye'deki kolu PYD, Suriye devrimini başka güçlerin savaşına çevirdi. Türkmenleri etnik temizlikle yerlerinden eden PYD, Türkiye sınırlarının hemen karşısında Akdeniz'e uzanan bir Kürt devletinin temellerini atıyor. Son olarak Tel Abyad'taki Türkmenlerin PYD tarafından zorla yerlerinden edilmesi ile gün yüzüne çıkan bu planı konuştuğumuz Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa Yeni Şafak gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

35 BİN ŞEHİDİMİZ VAR

Suriye'deki Türkmenlerle ilgili çok vahim bilgiler geliyor. PYD, Suriye'deki Türkmenlere şu anda ne yapıyor?
PYD'nin çok büyük projesi var. Uluslararası toplumun desteğini de almış durumdalar. Kobani olaylarıyla terör örgütü PYD'yi meşrulaştırdı.

Nereye gidiyor bu insanlar?

Bir kısmı Türkiye'ye geldi. Bir kısmı Rakka bölgesine göç etti. Dört buçuk yılda 35 bin şehidimiz var. 1 milyona yakın Türkmen yer değiştirdi. Türkiye'de 200 bine yakın Türkmen var. 30 bini kamplarda, diğerleri de kendi imkânlarıyla çalışıyorlar.

Türkmenlere yapılan etnik temizliği belgeleyebiliyor musunuz?

Evet belgelendi. Suriye Ulusal Komisyonu bizim çatı yapımızdır. 140 ülkenin tanıdığı komisyon. Gerçekleri araştırma komisyonu oluşturdular. Bu komisyonun içerisinde hiç Türkmen yer almadı fakat Kürtler temsil edildi. Zaten başında da Muhammed Reşid Molla var. Biz buna itiraz ettik, 'mağdur Türkmenler ama komisyonda yer yoklar' desek de rapor çıktı.

ETNİK TEMİZLİK YAPILDI

BİZE ULAŞIN