Tarihe balyoz!

Irak'ta binlerce yıllık tarihi eserleri acımasızca yıkan terör örgütü DAEŞ'in hedefinde, bu kez Suriye'deki Palmira Antik Kenti vardı. Militanlar, 2 bin yıllık 6 heykeli balyozlarla parçaladı

Tarihe balyoz!
Terör örgütü DAEŞ, Suriye'deki Palmira Antik Kenti'nde 2 bin yıllık olduğu belirtilen 6 heykeli, kalabalığın önünde balyozlarla parçaladı. Mayısta DAEŞ'in eline geçen Palmira Antik Kenti'ndeki tarihi eserlerin akıbeti, geçtiğimiz haftalarda uluslararası kamuoyunda büyük endişe uyandırmıştı. Bunun üzerine harekete geçen bazı aktivistlerin IŞİD kontrolündeki Palmira'dan heykelleri kaçırmaya çalıştığı ancak örgüt militanlarınca yakalandıkları belirtildi.

"ZENOBİA" DA NASİBİNİ ALDI
Palmira'nın ev sahipliğini yaptığı ve Ortadoğu antik tarihinin önemli figürlerinden biri olarak görülen Kraliçe Zenobia heykellerinden birinin de yıkılan heykeller arasında olduğu belirtiliyor. Görüntüleri inceleyen uzmanlar, parçalanan heykeller arasında 3'üncü yüzyılda Suriye topraklarında hüküm sürmüş Palmira İmparatorluğu'nun kraliçesi olan Zenobia'nın yanı sıra dönemin çeşitli kral ve kraliçelerini sembolize eden önemli heykellerin de yer aldığını kaydetti. Geçtiğimiz aylarda Irak'ta Nemrut kentindeki Asur döneminden kalan antik eserleri buldozerlerle yıkan DAEŞ militanları, daha önce de onlarca tarihi türbeyi ve eserleri paramparça etmişti. Örgütün, daha önce Irak'ta yaptığı gibi, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan antik kent Palmira'yı tamamen yıkmasından endişe ediliyor.

ESERLERİ GİZLİCE SATIYORLAR

Bu arada Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, DAEŞ'in Irak ve Suriye'de yağmaladığı sanat eserlerinin İngiltere'deki koleksiyoncuların eline geçmeye başladığını açıkladı. UNESCO Başkanı Irena Bokova, "DAEŞ'in terör faaliyetlerini finanse etmek için bu eserleri gizlice sattığını" söyledi.
BİZE ULAŞIN