İtalya'yı karıştıran cinayet çözüldü

İtalya'da 2010'da 13 yaşındaki Yara Gambirasio'nun cinayet davası, 5 yıl sonra polisiye romanlara ilham verecek yöntemle çözüldü: Katil, DNA örneğiyle bulunan ilk şüphelinin gayrimeşru oğlu çıktı!

İtalya'yı karıştıran cinayet çözüldü
İtalya'da yetkililer, beş yıldır çözülemeyen bir cinayetin üzerindeki gizem perdesini, nihayet araladı. 2010'da 13 yaşındaki Yara Gambirasio adlı kızın ölümü, polisiye romanlara ilham verecek yöntemle çözüldü. Cinayetten beş yıl sonra talihsiz kızın katilinin 45 yaşındaki Massimo Bossetti olduğu ortaya çıktı. Peki, emniyet yetkileri kurbanın katilini bulmak için hangi zor ve dolambaçlı yolları izledi? Yara'nın giydiği taytta bulunan biyolojik bir kalıntı polisin katili bulmasını sağlayan en önemli delildi. Bergame kentindeki mahkeme de DNA analizleri sonucunun Massimo Bossetti ile büyük oranda benzerlik taşıdığı kanaatine varıldı. Ancak şüpheli, mütevazı yaşamı ile herkesi şaşırttı. Evli ve üç çocuk babası olan Bosetti, işçi olarak çalıştığı şantiyeye her gün kamyonetiyle gidip-geliyor; sakin bir yaşantı sürüyordu. Üstelik iş haricinde gittiği yerler de de çok kısıtlıydı:

ŞÜPHELİ: "BİLİNMEYEN NO 1"
Yara'nın da katiliyle ortak noktası, Breambate di Sopra'daki jimnastik dersiydi. Birkaç gün sonra gerçekleşecek bir jimnastik gösterisine hazırlanan Yara, 26 Kasım 2010'da evinin çok yakınındaki spor salonuna gitmek üzere ailesine haber verdi. Uzun bir süre boyunca Yara'dan haber alamayan Gambriasio ailesi, çareyi polise başvurmakta buldu. Kaybolduktan üç ay sonra, Yara'nın cesedi Isola Chignolo bölgesindeki açık bir alanda bulundu. Otopsi sonuçlarında Yara'nın aldığı darbeler ve bıçak yaraları sonucu öldüğü belirlendi. Tahmin edilenin aksine küçük kızın tecavüze uğramadığı tespit edildi. Küçük kızın taytı üzerindeki DNA ile Damiano Guerinoni isimli adamınki benzerlik gösterdi. Ancak cinayetin işlendiği sırada Guerinon Güney Amerika'daydı. Guerinoni ailesinin tüm fertlerinin DNA incelemesi tamamlandığı halde gerçek katil bulunamayınca inanılmaz bir ihtimal gündeme geldi: Polis, "Bilinmeyen No 1" adı verilen kişinin Giuseppe Guerinoni'nin gayrimeşru çocuğu olduğu olasılığına yoğunlaştı. Giuseppe'nin 1969'da bir barda tanıştığı Ester Arzuffi isimli bir kadınla ilişkiye girdiği ve kadının Clusone bölgesine taşınmasının ardından biri erkek biri kız ikiz çocuklar dünyaya getirdiği öğrenildi. Bir süre sonra kadının Giovanni Bosetti isimli bir adamla evlendiği ve adamın çocukları sahiplenerek nüfusuna geçirdiği tespit edildi. Ancak kısa bir süre sonra bu olay unutuldu.

BİZE ULAŞIN