Obama 86 yıllık geleneği bozdu

Obama, 86 yıldır New York'a gelen tüm ABD başkanlarının konakladığı Waldorf Astoria otelinde kalmayarak önemli bir geleneğe son verdi. ABD basınına göre, geçtiğimiz yıl Çinlilere satılan otelde dinleme cihazı olabilir

Obama 86 yıllık geleneği bozdu
Hafta sonunu ailesiyle birlikte New York'ta geçiren ABD Başkanı Barack Obama, 86 yıldır şehre gelen tüm başkanların kaldığı Waldorf Astoria otelinde kalmayarak önemli bir geleneği sona erdirdi. Otel geçtiğimiz yıl Çinli bir işadamına satılmıştı. Obama'nın istihbarat servislerinin uyarısı üzerine, 'güvenlik gerekçesiyle' böyle bir karar aldığı öne sürüldü. Obama, Waldorf Astoria yerine, Birleşmiş Milletler binasının yakınlarında bulunan "Millenium's ONE UN" adlı otelde konaklamayı tercih etti. ABD basınında "Otel Çinlilere satılınca, başkan odalarda dinleme cihazı bulunabileceğinden korktu" yorumları yapıldı. Beyaz Saray ise konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Waldorf Astoria'daki başkanlık süitinin gecelik fiyatının 4 bin dolar olduğu belirtilirken, Millenium's ONE UN'deki oda fiyatının gecelik 2 bin dolar olduğu öğrenildi. 2 milyar dolara el değiştiren Waldorf Astoria oteli, "ABD Başkanı'nı ağırlamak her zaman için bir ayrıcalıktır. Gelecek ziyaretlerinde Başkan'a ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyarız" açıklamasında bulundu.

KIZLARIYLA GEZDİ

Cuma gecesi 2016'daki başkanlık seçimleri için Demokrat Parti'nin düzenlediği bir bağış kampanyasına katılan Barack Obama, ertesi günü kızlarına ayırdı. 17 yaşındaki Malia ve 14 yaşındaki Sasha'yla müze gezen Başkan'a, öğleden sonra kardeşi Maya Soetoro-Ng de eşlik etti. Obama'lar akşam da Hamilton Müzikali'ni izlemeye gitti. Malia'nın sonbaharda üniversite okumak için evden ayrılacağını ve bu durumun kendisini üzdüğünü söyleyen Obama "Hepimizin aynı çatı altında yaşadığı bu günlerin keyfini son ana kadar çıkarmak istiyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN