Almanya da mültecilere kapılarını açtı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de trenlere binmelerine izin verilmeyen sığınmacılar Avusturya sınırına doğru yürüyerek çıktıkları yolda hedefine ulaştı. Macaristan hükümetinin otobüs tahsis ettiği ilk grup sığınmacıların Avusturya sınırından geçiş yapmasına izin verildi. Almanya ve Avusturya'nın sığınmacılara sınırlarını açma kararı alması ardından mültecilerin Almanya'ya doğru yolculuklarına devam etmesi bekleniyor.

Almanya da mültecilere kapılarını açtı

Almanya da mültecilere kapılarını açtı

Polis eşliğinde sınıra yürüyen mültecileri taşımak için Macaristan tarafından 100 otobüs tahsis edildikten sonra Avusturya ve Almanya hükümetleri sığınmacılara sınırlarını açacaklarını duyurdu.


AFP'nin polis kaynaklarına dayandırdığı rakamlara göre 3 bin civarında sığınmacı sınır kasabası Nickelsdorf'tan Avusturya'ya giriş yaptı.

Nickelsdorf kasabasındaki bir konser salonu 600 yataklı bir barınak haline getirildi. Kızıl Haç çalışanlarının geldiği kasabada mülteciler için yiyecek ve sağlık hizmetleri hazırlandı.


ALMANYA VE AVUSTURYA SAHİP ÇIKTI

Macaristan'dan Avusturya'ya doğru yürüyerek sınıra ulaşmaya çalışan mültecilere Almanya ve Avusturya sahip çıktı. Her iki ülke, mültecilerin ülkelerine girmelerine izin verdi.

Avusturya Başbakan'ı Werner Faymann Macar meslektaşı Viktor Orban ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası bu kararı açıkladı. Faymann, kararın, Macaristan-Avusturya sınırındaki dramatik durumun sona erdirilmesi için Almanya Başbakan'ı Angela Merkel ile yapılan görüşme sonrası alındığını belirtti. (Hürriyet)

BİZE ULAŞIN