Farklı cephelerde 5 kardeş

İkinci Dünya Savaşı'nın yaşandığı zorlu yıllarda, dünyanın farklı noktalarında asker olan 6 İngiliz kardeşten 5'i, 90'lı yaşlarına rağmen hayata meydan okuyor

Farklı cephelerde 5 kardeş
İngiltere'nin Worcestershire bölgesindeki Kidderminster kentindeki evlerinden 1940'lı yıllarda ayrılıp Japonya, Almanya, İtalya ve Burma'da savaşan Clarke kardeşlerin anıları, bugün bile taze. 1944'te en küçük oğlu da evden ayrılırken anne Clarke, bütün çocuklarının bir gün sağ salim geri dönebilmesi umuduyla uğurladı Tony'yi... Yıllarca ayrı cephelerde savaştıktan sonra Herbert (99), Tom (97), Peter (95), Paul (92) ve Tony Clarke (90) kardeşler sağ salim evlerine döndü. Ancak Burma cephesinde savaşan kardeşleri Ken, 1982'de yaşamını kaybetti.

SSCB'DEN MADALYA...
İngiliz ordusuna ilk katılan, 1940'ta cepheye giden en büyük kardeş Helbert oldu. Orduda elektronik ve mekanik mühendislik bünyesinde görev yapan Herbert, bir süre sonra terfi ettirilerek 90 kişilik bir birliğin başına getirildi. Nazi Almanyası'na karşı mücadele eden Helbert, şimdi 6 çocuk sahibi ve 3 de torunu var. Orduya katılan ikinci kardeş de Tom olmuş. Askere yazıldıktan sonra Singapur'a gönderilen Tom, Yunanistan'daki özel görevi sırasında İtalyan askerleri tarafından kaçırılmış. Tom, o dönemin esir kampı olarak kullanılan Tiran'da hapis tutulmuş. Serbest bırakıldıktan sonra İngiltere'ye dönen Tom'un savaşa geri katılması kısa sürmemiş. Ordudan tekrar çağırılan Tom, ardından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) en önemli isimlerinden biri olan Marshal Voroshilov tarafından bizzat Moskova'ya davet edildi. Savaşın bitiminin ardından da SSCB tarafından madalyayla onurlandırılıyor. En küçük kardeş Tony Clarke ise 1944'te Hindistan'a gönderilerek ailenin orduya katılan son üyesi oluyor. Tony de Japonya'ya karşı Burma'daki müttefik güçlerin organizasyonuna katkıda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN