İsrail Aksa'ya saldırdı

İsrail askerleri Roş Aşana (Yeni Yıl) nedeniyle Müslümanları Mescid-i Aksa'dan çıkarmak istedi. Direnen Müslümanlara sert müdahale edilirken, Kıble Mescidi'nin içinde gaz bombaları atıldı

İsrail Aksa'ya saldırdı
Mescid-i Aksa, dün sabah yine İsrail polisinin saldırısına uğradı. İsrailli yetkililer, Yahudilerin Roş Aşana (Yeni Yıl) etkinlikleri nedeniyle, 40 kadar yerleşimcinin Mescid-i Aksa Külliyesi'nde tören düzenleyeceğini belirterek, bu nedenle Müslümanların dışarı çıkarılmasını istedi. Karara tepki göstererek sabah namazı sonrası mescidi terk etmeyen Filistinliler, İsrail güvenlik güçlerinin sert müdahalesine maruz kaldı. Askerlerin de rol aldığı müdahalede, Filistinlilere biber gazı ve plastik mermi sıkıldı. Caminin içinde gaz ve ses bombaları kullanıldı. İsrail askerleri, olayı görüntülemek isteyen gazetecileri de darp etti. En az 30 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Avluda toplanan Filistinliler, "Canımız kanımız sana feda olsun ey Aksa" şeklinde sloganlar attı. Askerlerin müdahalesinden sonra Müslümanların dışarı çıkarıldığı, külliyede bulunan Kıble Mescidi'nin kapısının kilitlendiği öğrenildi. Bu sırada İsrail askerleri, mescidin çatısına çıkarak avludaki Müslümanlara gaz bombası attı. Müslümanlar çıkarıldıktan sonra, "Araplar bizi öldürme emellerini artık açık açık dile getiriyor" açıklamasıyla dikkatleri çeken İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel'in başını çektiği 180 Yahudi içeri alındı. Olayların sona ermesinin ardından, Mescid-i Aksa'yı temizlemek de yine Filistinlilere düştü. İsrail askerlerinin müdahalesi sırasında; caminin kapısının söküldüğü, camların kırıldığı ve halıların bir kısmının yandığı belirtildi. Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Doğu Kudüs, 1967'den beri İsrail'in işgali altında bulunuyor.

TÜRKİYE SALDIRIYI ŞİDDETLE KINADI
İsrail yönetiminin kutsal mekanlara saldırısına, Türkiye sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "İsrail güçlerinin Harem-i Şerif'e girerek içerideki Müslüman gruplarla çatışmalarını ve Müslümanların girişlerini güç kullanarak belirli bir süre bütünüyle engellemelerini şiddetle kınıyoruz" denildi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez "Müslümanların en mukaddes üç mabedi arasında bulunan Mescid-i Aksa'ya İsrail müdahalesi kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum" dedi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da "Doğu Kudüs ile Hıristiyan ve Müslümanların kutsal saydıkları yapılar kırmızı çizgidir. Saldırılar karşısında elimiz kolumuz bağlı kalmayacağız" açıklamasında bulundu. Ürdün ise İsrail'in tavrının provokatif bulduğunu belirterek kınadı.
BİZE ULAŞIN