Rus tankları Suriye'de

Rusya'nın Suriye'nin Lazkiye kentinde bir 'ileri hava harekât üssü' kurduğunu iddia eden ABD, Moskova'dan yapılan son sevkiyatlarla kente Rus tanklarının da geldiğini açıkladı. Rusya'nın Suriye'ye teknolojik açıdan en gelişmiş tankı olan T-90'ları gönderdiği belirtiliyor.

Rus tankları Suriye'de
Reuters ve Fransız haber ajansı AFP'ye bilgi veren ABD'li yetkililer şu ana kadar 10'a yakın Rus tankının hava üssü olarak hazırlanan bölgeye ulaştığını, ilk belirlemelere göre üssün güvenliğini sağlamak için pozisyon aldıklarını ifade etti.

BBC Türkçe'nin haberine göre gönderilen tankların Rus silahlı kuvvetlerinin teknolojik açıdan en gelişmiş tankı olan T-90 olduğu da belirtiliyor.

Tankların yanı sıra Rus toplarının da Lazkiye'de olduğu ifade ediliyor.

Daha önce de Rusya'nın Lazkiye'de bir iniş pisti inşa ettiği yönünde haberler gelmişti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Jeff Davis bölgeye süregiden bir personel ve malzeme akışı olduğunu belirtmiş, Rusya ise askeri malzemenin Suriye'ye IŞİD'e karşı savaşta yardım amacıyla gönderildiğini savunmuştu.

Davis ayrıca Rusya'nın askeri manevralarının ABD ve koalisyon uçaklarının IŞİD'e karşı saldırılarında karmaşalar yaratmasından kaygı duyduklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN