Rusya: Esad'ı indirelim Batı: Zaten düşecek

Rusya'nın 2012'de BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesine Esad'ın görevini bırakmasını teklif ettiği ileri sürüldü. İddiayı ortaya atan eski Finlandiya Cumhurbaşkanına göre Batı, "Esad zaten düşecek" diye teklifi reddetti

Rusya: Esad'ı indirelim Batı: Zaten düşecek
Suriye'de Mart 2011'den bu yana devam eden iç savaşa dair dün ilginç bir iddia ortaya atıldı. İngiliz Guardian gazetesinin özel haberine göre Rusya yönetimi, şubat 2012'de yapılan gizli görüşmelerde Batılı ülkelere Suriye lideri Beşar Esad'ın görevini bırakmasını önerdi. Gizli görüşmeyi ortaya çıkaran Guardian'a konuşan eski Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Martti Ahtisaari oldu. 3 yıl önceki görüşmelerde kendisinin de yer aldığını belirten Ahtisaari, Batılı ülkelerin Rusya'nın teklifini reddettiğini söyledi. Eski Cumhurbaşkanı, ABD, İngiltere ve Fransa'nın o dönemlerde Esad'ın birkaç hafta içerisinde kesin olarak düşeceğini düşündükleri için teklifi kabul etmediklerini söyledi. Ahtisaari, söz konusu görüşmelere BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa) temsilcilerinin katıldığını aktardı.

3 AŞAMALI PLAN
"2012'de büyük bir fırsat kaçırıldı" diyen Ahtisaari, Kofi Annan, Nelson Mandela ve Jimmy Carter gibi eski liderlerin de üyesi olduğu ve insan hakları için çalışmalar yürüten The Elders (Akiller) olarak bilinen grup tarafından 22 Şubat 2012'de BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin temsilcileriyle görüşmek üzere New York'taki BM merkezine gönderildiğini söyledi. Ahtisaari, 2012'de Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin'in Batılı devletlere üç aşamalı bir plan önerdiğini kaydetti. Bu plana göre rejim ile muhalifler arasında barış görüşmelerinin başlamasının ardından, Esad görevini devredecekti. Guardian'daki haberde Batılı diplomatların Ahtisaari'nin açıklamaları hakkında henüz bir yorum yapmadıkları kaydedildi. 2012'de Suriye'deki ölü sayısının 7 bin 500 kişi olduğu hatırlatılan haberde o tarihten bu yana ölenlerin sayısının en az 220 bin kişiye yükseldiği ve İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük göçmen krizinin yaşanmaya başlandığı belirtildi.

TÜRKİYE MOSKOVA'NIN PLANINI REDDETTİ
Rus basınında yer alan haberlere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in DAEŞ ile mücadele kapsamında sunduğu planı Türkiye reddetti. Rus televizyon kanalı Rossiya 24'e konuşan Rusya'nın Suriye Büyükelçisi Riyad Haddad, Ankara ile Riyad'ın plana karşı çıktığını söyledi. Putin'in planında içinde Şam rejiminin de yer aldığı ve ABD'nin kurduğu uluslararası koalisyondan daha geniş kapsamlı bir koalisyon teklifi bulunuyordu.

'DAEŞ MİLİTANLARI MEKKE İÇİN TEHDİT'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Esad rejimine askeri destek verdiklerini kabul etti ve gerekli askeri ekipmanları da göndermeye devam edeceklerini söyledi. Tacikistan'da katıldığı zirvede konuşan Putin, Şam rejimini desteklemeden DAEŞ'in yenilemeyeceğini savundu. DAEŞ'in Mekke, Medine ve Kudüs'ü tehdit ettiğini vurgulayan Putin, destek vermeselerdi Suriye'nin Libya'dan beter olacağını söyledi. Rus lider Esad'ın sağduyulu muhalifleri yönetime getirmeye hazır olduğunu bildirdi.

'RUS TANKLARI LAZKİYE'DE'
Dünya basınında Rusya'nın Suriye'de Beşar Esad rejimine askeri destek verdiği yönde çıkan haberlere dün bir yenisi daha eklendi. Reuters ve AFP haber ajanslarının isimlerini açıklamadıkları ABD'li yetkililere dayandırdıkları haberlerde Rus tanklarının Suriye'nin Lazkiye kentine gönderildiği belirildi. Esad'ın kalesi olan Lazkiye'ye şimdiye kadar son teknolojiye sahip T-90 model 10 adet tankın gönderildiği kaydedildi. Önceki günkü haberlerde de Rusya'nın Lazkiye'ye ileri hava harekat üssü kurduğu belirtilmişti. Gönderilen tankların da hava üssünü korumakla görevlendirildiği ileri sürüldü.

BİZE ULAŞIN