Berlin'de sığınmacılara 'bürokrasi' engeli

Almanya'nın başkenti Berlin'e ulaşabilen çok sayıdaki sığınmacı, kayıt için zaman zaman günlerce süren bürokratik işlemlerinin yapılmasındaki sistemden şikayetçi.

Berlin'de sığınmacılara 'bürokrasi' engeli
  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 17.09.2015 23:15 ABONE OL

Suriye'den kaçarak çeşitli yollardan Almanya ulaşan sığınmacıların çoğu Berlin'in Mitte ilçesindeki Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi'nin bahçesinde haftalarca süren resmi işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor.

Sığınmacılar burada beklerken bazılarının zaman zaman güvenlik elemanlarına düşen görüntülerinde gerginlik ve bunalıma girdikleri görülüyor.
Bugün yaşanan olayda 20 günden fazla sıra beklediği öğrenilen iki sığınmacı, dairenin 10. katına çıkarak çalışanları aşağıya atlayarak intihar etmekle tehdit etti. Olay yerine gelen polis ekipleri söz konusu sığınmacıları ikna ederek aşağıya indirmeyi başardı.

Suriye'den kaçarak çeşitli yollardan Almanya ulaşan sığınmacıların çoğu Berlin'in Mitte ilçesindeki Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi'nin bahçesinde haftalarca süren resmi işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor.Daha sonra dairenin önünde bekleyen bir grup sığınmacı ise uzun süre dışarıda bekletilmelerinden dolayı "Adalet istiyoruz" diye bağırarak sistemdeki aksaklıkları protesto etti.Suriye'nn Humus kentinden gelen Abdul Messih, burada temel sorunun beklemek derken olduğunu söyledi.

"İnsanlar, sistemin çok yavaş işlemesinden dolayı kızgın. Bir hafta, iki hafta veya daha fazla bekleyenler var" diyen Messih, göçmenlerin çoğu ayakta her gün 12 saat beklediğini, bahçede oturma yerlerinin bulunmadığını söyledi.

Dairede çalışanlara ve güvenlik elemanlarının işlerini yaptıkları için onlara teşekkür ettiğini belirten Messih, ancak hükümetin veya buradaki sorumluların uzun süre beklemelere karşı bir çözüm bulmasını istedi.Messih, bazı insanların bunalıma girdiğini de söyleyerek, işlemlerin yapılmasındaki organizasyondaki aksaklıklardan şikayetçi oldu.

Kendisinin diğer sığınmacılara göre şanslı olduğunu anlatan Messih, 1 yıl Lübnan'da kaldığını daha sonra Türkiye'ye geçtiğini ve uçakla Fransa'ya, oradan da Almanya'ya geldiğini ifade etti.

Fransa'da sağlık sisteminin iyi olmadığını söyleyen Messih, Almanya'da yarım kalan eğitimini tamamlamak istediğini kaydetti.Şam'dan gelen Nidal Adelbi ise burada günlerden beri kendilerine verilen numaranın gelmesini beklediklerini ifade etti."Sistem çok kötü" diyen Adelbi, insanların haftalarca beklemek zorunda kaldığını, bazılarının da çocuklu olduğuna dikkati çekti.

Bu arada Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi önünde bekleyen sığınmacılara gönüllüler tarafından yiyecek ikram ediliyor. Yiyecekler dağıtıldığı sırada uzun kuyrukların oluştuğu görülüyor.

BUGÜN NELER OLDU