3D yazıcıdan kaburga

İspanya'da kanser hastalığı nedeniyle göğüs kafesi zarar gören bir hastaya 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle üretilen yapay kaburga kemikleri nakledildi

3D yazıcıdan kaburga
İspanya'da ilerleyen kanser hastalığı nedeniyle göğüs kafesi zarar gören 54 yaşındaki bir hastaya, 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak üretilen üç boyutlu kaburga nakli gerçekleştirildi. Yüksek çözünürlüklü 3D tomografi sayesinde hastanın göğüs kafesinin görüntülerini alan İspanyol ve Rus doktorlar, operasyon yapılacak bölgeleri tespit ettikten sonra hasarlı bölgelerin yerine 3D yazıcıyla titanyum madde kullanılarak hazırlanan implant kaburga kemiklerini yerleştirdi. Operasyonun başarılı olduğu ve hastanın 12 günde taburcu olduğu ifade edildi. Bir ilk olma özelliği taşıyan bu operasyon, benzer kanser hastaları için bir umut olabilir.

KİŞİNİN ANATOMİSİNE GÖRE...

Proje ekibinden Alex Kingsbury "3D'yi kullanabilmek önemliydi çünkü her insanın anatomisi farklı ve bu teknoloji olmadan yapmak mümkün olmayabilirdi" diyerek bu teknolojinin önemini vurguladı. Aynı ekip daha önce başka bir hasta için 3D yazıcıyla topuk kemiği üretmiş ve implant bir hastaya başarıyla nakledilmişti.
BİZE ULAŞIN