Rusya'dan Esad'a 28 savaş uçağı

Son günlerde sık sık Suriye rejimine askeri destek verdiği ileri sürülen Rusya'nın Lazkiye'ye 28 savaş uçağı gönderdiği iddia edildi

Rusya'dan Esad'a 28 savaş uçağı
Salı 23.09.2015
Güncelleme: Çarşamba 23.09.2015
ABONE OL
Rusya'nın Şam rejimine askeri desteği artarak devam ediyor. AFP'ye konuşan ABD'li bir yetkili Moskova yönetiminin, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın en güçlü olduğu yerlerden biri olan Lazkiye'ye 28 yeni savaş uçağı, çok sayıda nakliye ve saldırı helikopteri, ve silah konuşlandırdığını açıkladı. Rusya'nın bölgede İHA'larla keşif uçuşu yaptığı, muhaliflere ve DAEŞ'e yönelik hedefleri yine İHA'lar sayesinde vurduğu da bölgeden gelen bilgiler arasında. Rusya'da yayımlanan Kommersant gazetesi, Şam'a önümüzdeki iki yıl içinde 12 adet MIG-29M/2 tipi savaş uçağı satacağını yazdı. Öte yandan Reuters haber ajansından yayımlanan bir haberde, muhalif Ahraruş Şam grubunun Suriye topraklarında DAEŞ'ten sonra en güçlü grup halinde geldiği belirtildi. Haberde Türkiye'nin desteklediği söylenen Ahraruş Şam grubunun Esad rejimi ve DAEŞ militanlarına karşı savaştığı ve gelecekte yapılacak barış görüşmelerinde söz sahibi olacağı kaydedildi.

DAEŞ'İ LÜKS YOK DİYE TERK EDİYORLAR
Uluslararası Radikalleşme ve Politik Şiddet Çalışmaları Merkezi (ICSR) adlı kurum, propoganda çalışmalarından etkilenerek DAEŞ'e katılan fakat umduklarını bulamayıncan örgütten kaçan 58 kişiyle konuşarak bir rapor hazırladı. 17 farklı ülkeden gelen kişilerin "Videolarda vaat edilen lüks yaşam tarzı yok. Verilen görevler sıkıcı. Yabancı savaşçılar sömürülürken, yolsuzluk hüküm sürüyor. Komutanlar, militanlara şiddet uyguluyor" gibi gerekçelerle DAEŞ'ten kaçtıkları aktarıldı. Örgütte birçok yabancı militana 'casus' gözüyle bakıldığını söyleyen DAEŞ kaçakları, "Irkçılık yaygın. Hindistanlı bir kişiye, sırf derisinin renginden dolayı tuvalet temizleme görevi verildi" ifadelerini kullandı.