3 milyon kişi hacı oldu

Cemerat'ta dün şeytan taşlayan 3 milyon kadar Müslüman, ziyaret tavafı ve sa'yin ardından tıraş olup ihramdan çıkarak hacı olma coşkusunu yaş

3 milyon kişi hacı oldu
Arafat ve Müzdelife vakfelerini tamamladıktan sonra dün Cemerat'ta şeytan taşlayan yaklaşık 3 milyon Müslüman, ziyaret tavafı ve sa'yin ardından tıraş olup ihramdan çıkarak hacı oldu. Hacı adayları, önceki gün gerçekleştirilen Arafat Vakfesi'nin ardından aynı gün akşam saatlerinde Müzdelife'ye geçerek burada da vakfe duasını yaptı daha sonra şeytana atılmak üzere taş topladı. Cemerat'taki şeytan taşlama alanına gece yarısından itibaren giden Müslümanlar, büyük şeytan olarak ifade edilen "Akabe cemresi"ne 7 taş attı. Daha sonra Kabe'ye ulaşarak ziyaret tavafı ve sa'yi gerçekleştiren Müslümanlar, tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı. "Taş, baş, tıraş" şeklinde ifade edilen şeytan taşlama, kurban kesme ve tıraş olma görevlerini tamamlayan Müslümanlar, İslam'ın beş şartından birini yerine getirmenin coşkusunu yaşadı. Hacıların büyük bir kısmı sabah namazını Kabe'de eda etti. Yaklaşık 70 bin Türk hacı adayının vekalet yoluyla Diyanet İşleri Başkanlığı'na verdiği kurban kesim görevi, İslam Bankası tarafından gerçekleştirildi. Hacı adaylarının dün Arafat'ta olduğu sırada, Kabe örtüsü de yenisiyle değiştirildi.

'SUUDİLER 2 YOLU KAPATTI'
İran faciadan Suudi yetkilileri sorumlu tuttu. Hacı Organizasyon Komitesi Başkanı Said Ohadi, şeytan taşlama alanına giden 5 yoldan 2'sinin bilinmeyen bir nedenle kapatıldığını belirterek, "Yetkililerden hesap sorulmalı" dedi. Faciada 43 vatandaşı ölen İran'da 3 gün yas ilan edildi.

BİZE ULAŞIN