'Tek çözüm Esad'

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD merkezli TV kanalına konuştu. Suriye'de tek çözüm yolunun var olan yönetimi desteklemek olduğunu söyleyen Putin, "Hedefimiz Esad'ı kurtarmak" dedi

'Tek çözüm Esad'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD ziyareti öncesinde ülke basınına verdiği röportajın yeni bölümleri yayımlandı. CBS kanalında yayımlanan '60 Minutes' programında konuşan Putin'in röportajının tam hali yarın yayımlanacak. Rus lider Putin, Suriye'deki savaşı bitirmenin tek yolu, var olan yönetimi yani Beşar Esad hükümetini teröre karşı desteklemek olduğunu söyledi. Suriye'nin geleceği hakkındaki bir soruya yanıt veren Putin, "Esad'ın başında bulunduğu Şam yönetimini kurtarmak hedeflerimizden biri. Terör örgütü DAEŞ'e karşı rejimi destekliyoruz" diye konuştu. Meşru yönetimleri devirmenin sonuçlarını Libya ve Irak'ta gördüklerini, bu ülkelerdeki tüm devlet yapılarının çöktüğünü hatırlatan Putin, "Devlet yönetimlerini güçlendirmeli ve terörle mücadelede destek vermeliyiz. Suriye krizi için başka bir çözüm yok. Şam yönetimine, muhalefetle reformlar konusunda diyaloga geçmesi için çağrı yapmalıyız" dedi. Putin, Esad'ın gidip gitmeyeceğine ve görevinden nasıl ayrılacağına Suriye halkının karar vereceğini söyledi.

OBAMA İLE GÖRÜŞECEK

Putin, pazartesi günü başlayacak olan BM Genel Kurulu'nun 70'inci Dönem Genel Görüşmeleri ve Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi Zirvesi toplantıları çerçevesinde New York'a gidecek. Toplantılar sırasında sonucu en çok merak edilen görüşme ise ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı zirve olacak. Beyaz Saray, Putin'den gelen görüşme talebinin kabul edildiğini ve iki liderin iki yıl aradan sonra baş başa bir görüşme yapacağını belirtti. Toplantının ana gündemi Suriye olacak. Pazartesi günü gerçekleşecek toplantıda Obama ve Putin, Suriye lideri Beşar Esad'ın geleceğini ve Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetlerini masaya yatıracak.

AYLIK ATEŞKES İÇİN ANLAŞILDI
Suriye'de rejim adına görüşen İran heyeti ile Türkiye'nin arabuluculuğunda 3 bölgede 6 ay sürecek ateşkes için anlaşmaya varıldı. BM garantörlüğündeki anlaşmaya göre, Şam'ın Zebedani ilçesindeki muhalifler, hafif silahlarını alarak İdlib kırsalına gidecek. Fua ve Kafarya beldelerinden de 10 bin kişi çıkacak. Diğer taraftan rejim, tutuklu bin erkek ile 500 kadını serbest bırakacak.

BİZE ULAŞIN