‘Kıyamet Kasası’ ilk Suriye için açılıyor

116 bin çeşit tohumun saklandığı Norveç'teki Kıyamet Kasası Suriye'deki iç savaş nedeniyle ilk kez açılacak. Nesli tehlikeye giren tohumlar için Halep gen bankasına yardım gönderilecek

‘Kıyamet Kasası’ ilk Suriye için açılıyor
Norveç'in Kuzey Kutbu'na yakın noktasında yer alan ve kıyamet senaryolarına karşı yüz binlerce tarım ürününe ait tohumu bünyesinde barındıran Svalbard Küresel Tohum Deposu, Suriye'deki iç savaş nedeniyle ilk kez tohum verecek. Bilim insanları, Suriye'de neslinin devamı tehlikeye giren gıdaları "Kıyamet Kasası"ndan temin edecek. Kuzey Kutbu'ndan bin 300 metre uzaklıktaki terk edilmiş bir kömür madenine inşa edilip kurulduğu 2008'den bu yana ilk kez açılacak olan Svalbard Kasası, ilk tohumunu da Suriye için vermiş olacak.

130 KUTU TALEP ETTİLER

Dondurulmuş tohumlar saklayan ve küresel doğal afetlerin yanı sıra nükleer patlamalara karşı da dayanıklı olan Svalbard Kasası, Halep'teki gen bankasına yardım gönderecek. Merkezi Halep'te bulunan Uluslararası Kuru Alanlarda Tarım Araştırmaları Merkezi (ICARDA), Svalbard Kasası'ndan içinde 116 bin örnek bulunan 130 kutuyu talep etti. Tohumların Fas ve Beyrut'taki tesislerde kullanılacağı belirtildi. Halep'teki tesiste halen çalışan az sayıda bilim insanı olduğunu ancak tesislerin kendi kontrollerinden çıktığını belirten ICARDA Genel Direktörü Mahmud Solh, savaşçıların tohumları baklagil ve diğer gıdalar yetiştirmek için kullandığını ve duruma müdahale edemediklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN