Mars'ta yaşam izi var

NASA, sonunda Mars'ın sırrını açıkladı: Kızıl Gezegen'de donmuş suyun dışında, yaz aylarında görülen tuzlu su akıntıları var. Bu durum da Mars'ta hayat olmasını mümkün kılıyor

Mars'ta yaşam izi var
ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) merakla beklenen açıklamasını dün Washington'daki merkezinde yaptı. 3 uzmanın açıklaması "Kızıl Gezegen" Mars'taki büyük sırları açıklığa kavuşturdu. Araştırma ekibi, ortaya çıkardıkları bulguları 2006'dan bu yana gezegenin çevresinde dönen Mars Yörünge Kâşifi (MRO) isimli uzay aracının sağladığı verilere dayandırdıklarını kaydetti. Araştırma ekibinin sözcüleri, MRO'nun gözlemleri sonucunda gezegende donmuş su haricinde, sıvı halde tuzlu su bulduklarını açıkladı. Bilim yönetmeni Jim Green, Mars'ın geçmişte sanıldığı gibi kuru ve kurak olmadığını belirterek, gezegenin bazı bölgelerinde belirli şartlarda akan su bulunduğunu doğruladı. Mars'taki bazı tepelerde yer alan karanlık ve dar şeritler boyunca akan suların, gezegenin en sıcak aylarında sıvı halde ortaya çıktığı, yılın kalan dönemlerinde ise buharlaştığı saptandı. Mars'ın yaz dönemlerinde bile aşırı derecede soğuk olduğunu hatırlatan yetkililer, söz konusu su şeritlerinin sıcaklığın 10 Fahrenhaytı (-12.2 C) bulduğu bölgelerde tespit edildiğini dile getirdi. Araştırmacılar suların tuzlu olmasının, bu bölgelerdeki donma seviyesini düşürdüğünü ve buzu erittiğini ifade etti. Su şeritlerini ilk olarak 2011'de yokuşlu halde tespit ettiklerini belirten araştırmacılar, ortalama 5 metreden az genişliğe sahip olduklarını kaydetti.


50 MİLYON KİŞİ İZLEDİ

50 milyon kişinin izlediği basın toplantısında, araştırmacılar asıl hedeflerinin, Mars'ta mikroskobik hayat olup olmadığını tespit etmek olduğunu söyledi. Araştırmacı John Grunsfeld ise yeni bulguların "bugün Mars'ta hayat olduğunu mümkün kılabileceği" yorumunu yaptı. NASA'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda da, "Mars'ın artık daha ilginç bir hale geldiği" belirtildi.

GENÇ BİLİM ADAMI KİLİT ROL OYNADI
Yapılan araştırmaya, Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde görev yapan 25 yaşındaki uzay bilimci Lujendra Ojha'nın tezlerinin öncülük ettiği kaydedildi. Hint asıllı Ojha, dört yıl önce, Mars'ın kraterlerine dair çekilen görüntülerde, daha sıcak mevsimlerde bu kraterlerden tuzlu su aktığına dair ipuçları olduğunu ileri sürmüştü. Ojha, akan su nedeniyle bazı vadiler oluştuğunu iddia etmişti.

BİZE ULAŞIN