Suriye'ye yeni lider gerekli

ABD Başkanı Obama, BM Genel Kurulu'na seslendi. Esad için "Çocukların üzerine varil bombaları atan zalim" diyen Obama, Suriye'de statükonun savaş öncesine dönemeyeceğini ve geçiş hükümeti için de Rusya ile İran dahil tüm ülkelerle işbirliği yapabileceklerini söyledi

Suriye'ye yeni lider gerekli
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 70'inci Dönem Genel görüşmeleri dün başladı. 140'tan fazla ülkenin devlet ve hükümet başkanının katıldığı belirtilen görüşmelerin ilk gününde konuşma yapacak liderler arasında Genel Sekreter Ban Ki-moon, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinpin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Küba Devlet Başkanı Raul Castro vardı. Liderlerden ilk konuşan Obama oldu. ABD Başkanı, Putin ile yapacağı ikili görüşmeden saatler önce yaptığı konuşmada Rusya'nın politikalarını sert şekilde eleştirdi. Rusya'nın Kırım'ın ilhakı ile Ukrayna'nın egemenliğini ihlal etmesine dünyanın sessiz kalamayacağını söyledi. Rusya'nın Ukrayna politikalarının bir karşılık verilmezse Moskova yönetiminin aynı politikaları başka ülkelere de yapabileceğini söyledi. Obama, Suriye politikasında da Rusya ve İran'ı eleştirdi. Ancak krizin çözümü ve geçiş döneminin sağlanması için Moskova ve Tahran yönetimi dahil bütün ülkelerle işbirliği yapabileceklerini söyledi.

'KONTROLLÜ GEÇİŞ GEREKLİ'
40 dakika kürsüde kalan Obama, çocukları katleden diktatör Beşar Esad'a destek verenleri kınadıklarını belirterek Rusya ve İran'ı isim vermeden eleştirdi. "Esad, çocukların üzerine varil bombaları atan bir tirandır" diyen Obama, "Şunu net şekilde belirtelim. ABD, bu kadar kan aktıktan sonra Suriye'de savaş öncesi statükoya dönmeyecektir. Realizm, Suriye'de çatışmanın sona ermesini ve Esad'dan uzak yeni bir liderliğe dönük siyasi dönüşümün gerekliliğini ortaya koyuyor. Kontrollü bir geçiş süreci yaşanmalı" dedi. Batı basınında yapılan yorumlarda ABD yönetiminin geçiş döneminde Esad'ın görevde kalabileceğini kabul ettiği yönde haberler çıkıyordu. Obama "Müslüman olmayanlar İslam'ı terörle aynı kefeye koymamalı" dedi.

MOSKOVA'DA 6 ÜLKELİ ZİRVE TOPLANACAK

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada ekim ayında Moskova'da yeni bir Suriye zirvesinin gerçekleştirileceği kaydedildi. Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov, zirveye Türkiye, İran, ABD, Suudi Arabistan ve Mısır'ın katılacağını söyledi. Bogdanov, Suriye krizinin çözümü için en etkili ülkelerin yer alacağı uluslararası bir temas grubunun kurulmasının önemli olduğunu belirtti.

BİZE ULAŞIN