'İzdihamda 1100 kişi öldü' iddiası

Pakistanlı yetkililer Mina'daki izdihamda yaşamını yitirenlerin sayısının 1100 kişiyi bulduğunu iddia etti. Bu kişilerin fotoğraflarının kimlik tespiti için Cidde'deki yabancı misyonlara dağıtıldığı belirtildi

'İzdihamda 1100 kişi öldü' iddiası
Pakistan, Suudi yetkililerin, "Mina'daki izdihamda hayatını kaybeden 1100 kişinin fotoğrafını, kimlik tespiti için Cidde'deki yabancı misyon temsilcilerine dağıttığını" bildirdi. Başbakan Navaz Şerif'in, kazada hayatını kaybeden ve yaralanan Pakistanlı hacıların işlemlerini koordine etmesi için görevlendirdiği iktidardaki Pakistan Müslüman Ligi-Navaz partisinin milletvekili Dr. Tarık Fazıl Çodiri, son duruma ilişkin başkent İslamabad'da basın toplantısı düzenledi. Çodiri, hükümetin, hacdaki izdihamda hayatını kaybedenlerin yakınları için yardım paketi hazırladığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Suudi yetkililer kazada hayatını kaybeden 1100 kişinin fotoğrafını kimlik tespiti sürecinin gerçekleştirilmesi için Cidde'deki yabancı misyonlara dağıttı. Bu fotoğraflar Pakistan'ın Cidde'deki konsolosluğunda da mevcut. Son olarak kazada hayatını kaybeden Pakisanlı hacı sayısı ise 40'a yükseldi. 63 Pakistanlı hacı ise kazanın ardından halen kayıp durumdadır. 228'i ise bulunarak aileleri görüştürülmüştür." Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj'da resmi Twitter hesabından daha önce yaptığı açıklamada "Suudi yetkililer, Hac'daki izdihamda hayatını kaybeden 1090 hacının fotoğrafını yayımladı" ifadesini kullanmıştı. Kurban Bayramı'nın ilk gününde Mina'da yaşanan izdihamda, Suudi Arabistan yetkililerinin açıklamalarına göre 769 kişi hayatını kaybetmiş ve 934 kişi yaralanmıştı. İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Said Evhedi İran televizyonu IRINN'e yaptığı açıklamada ise "Mina'daki izdihamda ölen hacı sayısının en az 4 bin 700 olduğunu düşünüyoruz" iddiasında bulunmuştu.

SUUDİ ARABİSTAN'A ENDONEZYA'DAN DA ELEŞTİRİ GELDİ
Endonezya, Suudi Arabistanlı yetkililerin, Endonezyalı diplomatların Mina'da geçen hafta yaşanan izdihamda ölen ve yaralananlarla ilgili bilgilere ulaşmasını engellediğini ileri sürdü. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Lalu Muhammed İkbal, Suudi yetkililerin verdiği bilgiye göre izdihamda 46 Endonezyalının öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını belirtirken, 90 vatandaşlarından hala haber alamadıklarını vurguladı.

BİZE ULAŞIN