Rus uçakları Suriye'de saldırdı!

Rusya Suriye'de ilk kez hava saldırısı düzenledi. Rus uçaklarının Humus ve Hama'da muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere saldırdığı ileri sürüldü. Hama ve Humus'ta siviller Esed rejimi ve Rus uçaklarının saldırısı altında. Bölgedeki muhalifler, Rus uçaklarının sivil katliamı yaptığını belirtiyor.

Rus uçakları Suriye'de saldırdı!
4 yıldır Esed'e destek veren Rusya resmen Suriye'de. Suriye'de ilk kez hava saldırısı düzenlediği belirtilen Rus uçakları, Humus ve Hama'yı vurdu.

Bir yandan Esed rejimi, bir yandan Rusya vuruyor


Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının Humus'un Rastan ve Telbise ilçesinde düzenlediği saldırılarda ise 32 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı Esed güçlerine ait savaş uçaklarının ülkenin iç kesimlerinde yer alan Humus'ta muhaliflerin kontrolündeki ilçelere saldırmasında 32 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Humus'taki yerel medya aktivisti Samir el Humusi, Esed güçlerine ait savaş uçaklarının Humus'un Telbise ilçesine saldırması sonucu 16, Rastan'da 7 ve Zaferan bölgesinde 9 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 200 kişinin de yaralandığını bildirdi.
Saldırılarda yaşamlarını yitirenlerin kimlik tesbiti yapıldığını ifade eden Humusi, saldırılar sonucunda yaralananların söz konusu ilçelerdeki sahra hastanelerinde tedavi altına alındığını dile getirdi.

Rus uçaklarının Humus ve Hama'da muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere saldırdığı ileri sürüldü.
RUSYA'DAN YURTDIŞINA ASKER HAMLESİ

Rus uçaklarının tahrip gücü daha fazla

Saldırı bölgesinde büyük tahribatın olması nedeniyle halk arasında Rus uçaklarının Humus ve Hama'da muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere saldırdığı şeklinde iddiaların olduğunu kaydeden Humusi, ''Hama ve Humus bölgesinde muhalif bölgelere saldıran savaş uçaklarının diğer uçaklardan farklıdır. Bu uçakların tahrip gücü diğerlerine göre daha yüksektir. Silahlı muhaliflerin dinlediği telsiz konuşmalarda kule ile uçaklar arasında geçen konuşmalar Rusçaydı'' dedi.

Rusya sivilleri vuruyor

Suriyeli muhalifler, Rus savaş uçaklarının Özgür Suriye Ordusu'nu da vurduğunu açıkladı. Rusya, IŞİD hedeflerini vurduğunu iddia etmişti.

Rsu savaş uçakları, Hama Humus ve Lazkiyye'de katliam yapıyor. İlk belirlemelere göre 26 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda kişi yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

ÖSO Rusya'nın hedefinde


El-Cezire'ye konuşan Suriye Faruk Tugayı Sözcüsü Eymen Asmi, Rusya'nın hava harekâtında Özgür Suriye Ordusu'na ait bölgenin hedef alındığını söyledi. Asmi, İdlib'in Latanme bölgesinde hedef alınan İzze Tugayı'nın, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı olduğunu ve söz konusu gruba ait hedeflerin Suriye Hava Kuvvetleri'nin daha önce kullandığı mühimmata oranla daha gelişmiş ve daha güçlü bombalarla vurulduğunu söyledi.

26 sivil katledildi

ABD'deki görüşmeler sonrasında gerçekleşen bu bombardımanın "Rusya'nın gövde gösterisi" niteliğinde olduğunu savunan Asmi, silahlı Suriye muhalefetinde Rus bombardımanına yönelik tepki olduğunu söyledi. Asmi'ye göre Humus'taki bombardımanda 26 sivil öldü. Eymen Asmi, diğer bombardımanlarda da kayıplar olduğunu söyledi.

"ABD uçakları IŞİD hedeflerini vuruyuor. Rus uçakları ise Suriyeli muhalifleri ve ÖSO'yu bombalıyor. Ya ABD ile Rusya arasında anlaşma var, bu bombardıman da bu anlaşmanın sonucu. Ya da iki ülke arasında anlaşmazlık var, Rusya bu bombardımanla ABD'ye bir mesaj verdi. Her iki koşulda da ölenler Suriyeliler oluyor."

Esed: Biz yardım istedik
Suriye rejimi, Rus hava kuvvetlerinin ülkeye gönderilmesi yönünde talepte bulunulduğunu doğruladı.
Suriye resmi haber ajansı SANA'da yayımlanan yazılı açıklamada, "Rus hava kuvvetlerinin Suriye'ye gönderilmesi Devlet Başkanı Beşşar Esed'in talebi doğrultusunda gerçekleşti" denildi.
Esed'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "terörle mücadele girişimi" kapsamında böyle bir talepte bulunduğu kaydedildi.

ABD'DEN İLK TEPKİ

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Devlet Başkanı Putin'e Suriye'ye asker gönderme izni vermesinin ardından Washington adına ilk tepki ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nden geldi. Elçilikten yapılan açıklamada, "ABD'nin haberi var. Zaten Putin ile Obama görüştüklerinde IŞİD ile mücadelenin ortak çıkar olduğu hususunda anlaşmıştık"

BİZE ULAŞIN