DAEŞ, militanlarını yenilgiye hazırlıyor

Irak ve Suriye’de toprak kaybeden ve liderleri öldürülen DAEŞ’in sözcülerinin tehditlerden uzak son ses kayıtları “Örgüt yenilgiyi kabullenmeye başladı” şeklinde yorumlanıyor

DAEŞ, militanlarını yenilgiye hazırlıyor
Suriye ve Irak'ta düzenlenen operasyonlar karşısında köşeye sıkışan terör örgütü DAEŞ'in üst düzey isimlerinin son açıklamaları, siyasi yorumcular tarafından "DAEŞ, militanlarını yenilgiye hazırlıyor" şeklinde yorumlandı. Örgütün iki numaralı ismi ve sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani'nin mayıs ayında yayımlanan ses kaydındaki "Birkaç liderimizi öldürdüğünüz için savaşı kazandığınızı mı sanıyorsunuz? Bu ancak sahte bir zaferdir" ifadeleri de bu fikri doğruladı. Bundan önceki ses kayıtlarında daha tehditkar bir tutum takınan Adnani'nin, aynı açıklamada "Rakka'yı ve Sirte'yi kaybetsek bile yenilmeyiz" cümlesi de dikkat çekti. En son açıklamasını ekim ayında yapan ve yaralandığına dair söylentiler çıkan Adnani, ellerindeki şehirleri kaybettikleri takdirde gerilla savaşı yürütme sinyalini verdi. ABD'nin hava desteğini alan gruplar, Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ mevkilerine saldırı düzenlerken, örgütün başkent olarak ilan ettiği Rakka şehrini de tehdit etmeye başladılar.

LİBYA'YA KAÇIYORLAR
Öte yandan Şii milislerin ve yine ABD ordusunun desteğini alan Irak hükümeti, başkent Bağdat'a 65 kilometre uzaklıktaki Felluce şehrini DAEŞ'ten temizlemek için on günü aşkın süredir operasyon düzenliyor. Palmira, Ramadi ve Sincar gibi stratejik önemi yüksek şehirleri terk etmek zorunda kalan DAEŞ'in lider kadrosunun Libya'ya kaçmaya başladığına yönelik haberler de ortaya çıkmıştı. AFP haber ajansı, şubat ayında Libya'daki DAEŞ militanı sayısının iki katına çıkarak 5 bine ulaştığını aktarmış, ABD uçakları aynı ay Libya'nın Sabartha şehrindeki bir DAEŞ kampını bombalayarak, örgütle mücadeleyi ilk kez üçüncü bir ülkeye taşımıştı.
BİZE ULAŞIN