Avrupa sel altında

Avrupa sel altında

Paris’teki ünlü Louvre Müzesi, sel tehdidi nedeniyle kapandı. Almanya’da felaketin mali bilançosu 10 milyon euro oldu. Selin vurduğu ülkelerde toplam ölü sayısı ise 11’e çıktı

Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa'nın çoğu noktasında etkili olan şiddetli yağışlar sonucu oluşan sellerde ölenlerin sayısı 11'e yükseldi. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Paris'teki Louvre Müzesi, Fransa'yı etkileyen şiddetli sel nedeniyle dün kapatıldı. Louvre Müzesi'nin yanından geçen Sen Nehri'nin su seviyesi, 6 metrenin üstüne çıkmış durumda. Nehir suyunun taşmasını engellemek üzere kenarlara engelleyici bariyerler yerleştirildi. Çok sayıda ziyaretçi alan bir başka müze olan Musee d'Orsay da kapılarını dün erken saatlerden itibaren kapattı. Devlet Başkanı Hollande'ın, selden uzak bir bölgedeki Vincennes Şatosu'na götürülmesi ihtimali de masada.

BÜYÜKANNE, KIZI VE TORUNU ÖLDÜ
Almanya'da ise Simbach kentinde aynı aileden 78 yaşındaki büyükanne, 56 yaşındaki kızı ve 28 yaşındaki torunu, evde boğularak can verdi. Evlerin zemin katları ve yer altı garajları sular altında kalırken, çok sayıda otomobil sel sularına kapıldı. Afetzedeler helikopterlerle tahliye edilebildi. Sel felaketinin on milyonlarca euro maddi zarara yol açtığı tahmin ediliyor. Sel nedeniyle her 2 ülkede binlerce evin elektriksiz kaldığı belirtilirken, şiddetli yağışların hafta sonu da devam edeceği tahmin ediliyor.
BİZE ULAŞIN