Dünya Müslümanları ilk iftarı açtı

  • Dünya
  • Pazartesi 07.06.2016
Güney Yarıküre'de yer aldığı için kış mevsimini yaşayan ve en kısa süre oruç tutulan ülkeler arasında yer alan Avustralya'da ramazanın ilk iftarı yapıldı. Yaklaşık yarım milyon Müslüman'ın yaşadığı Avustralya'da ramazanın ilk gününde oruç, 11 saat 23 dakika sürdü. Türkiye'ye göre 7 saat ileride olan ülkede Müslümanlar, ilk iftarda oruçlarını aileleriyle açtı.
Avustralya'ya göre 2 saat, Türkiye'ye göre 9 saat ileride bulunan Pasifik ülkeleri Fiji ve Yeni Zelanda'da da ramazanın ilk iftarı yapıldı.
ABD'nin başkenti Washington ve civarında yaşayan Müslümanlar, ABD'nin en büyük camisi olan Amerika Diyanet Merkezi Camisi'nde ilk teravih namazını kıldı. Farklı etnik kökene sahip çok sayıda Amerikalı Müslüman ve bölgede yaşayan Türkler, camiye akın etti. Amerikan Diyanet Merkezi'nin açılışını geçtiğimiz nisanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.
Fas, ramazan ayının ilk orucunu bugün tutacak. Faslı yetkililer "1437 hicri yılı ramazan ayı başlangıcını belirleyen hilal salı günü görülecektir" düşüncesinde...
BİZE ULAŞIN