NATO’dan Rusya’ya gövde gösterisi

ABD ve İngiliz askerlerinin de katıldığı Anakonda 2016 isimli NATO tatbikatı, Rusya’nın yanıbaşında başladı. Soğuk Savaş’tan beri bölgedeki en geniş katılımlı tatbikat için “NATO’dan Rusya’ya gövde gösterisi” deniyor

NATO’dan Rusya’ya gövde gösterisi
ABD ve İngiliz askerlerinin de katıldığı Anakonda 2016 adlı NATO tatbikatı, önceki gün Polonya'da başladı. 10 gün sürecek tatbikat, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden beri Doğu Avrupa'da yapılan en geniş tatbikat oldu. Dünya basını, tatbikatı "Polonya'nın yanıbaşındaki Rusya'ya karşı NATO'nun güç gösterisi" şeklinde yorumladı. Tatbikata 14 bin ABD, 12 bin Polonya, 800 İngiliz askeri katıldı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 24 ülkeden gelen katılımcıyla birlikte tatbikata iştirak eden asker sayısı 31 bini buldu. Anakonda 2016 dahilinde, dün 2 bin paraşütçü Torun şehrinde atlama gerçekleştirdi ve mühendisler Vistula nehrine, üzerinden 300 aracın geçebileceği bir köprü inşa etti. Fakat İngiliz Guardian gazetesine konuşan Avrupalı bir askeri ataşe, tatbikatın bir 'kâbus senaryosu'na dönüşmesinin an meselesi olabileceğini söyledi. İsmini açıklamayan ataşe "Eğer Rusya bu tatbikatı 'saldırgan bir tavır' olarak yorumlarsa, ya da bu şekilde yorumlamak isterse kabus senaryosu gerçekleşebilir" dedi. Öte yandan, Polonya'nın ülkedeki poligon ve atıcılık kulübü üyelerinden topladığı 35 bin kişilik yeni paramiliter birliklerinden bir kısmının da tatbikatta yer alacağı öğrenildi. ABD ve NATO'nun Doğu Avrupa'daki askeri varlıklarını artırmasına dair konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov "Hiçbir politikacı, Rusya'nın bir NATO ülkesini işgal etmeyeceğini bilir" demiş, ancak NATO'nun yeni savunma sistemlerine karşı adım atacaklarını söylemişti.

?"TÜRK AKIMI'NDAN VAZGEÇMEDİK"
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinden vazgeçmediklerini ancak Türkiye ile bazı siyasi sorunların bulunduğunu söyledi. Putin ayrıca Avrupa Komisyonu'nun, söz konusu proje için konumunun netleşmesi gerektiğini kaydetti. Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke yetkilileri, projedeki görüşmelerin durdurulduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu.
BİZE ULAŞIN