Soykırım kararının iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu

Soykırım kararının iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu

Alman Federal Meclisi'nin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelemesinin ardından Türk kökenli avukat Ramazan Akbaş, kararın iptali için itiraz dilekçesini Karlsruhe'deki mahkemeye ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne sundu.

  • AA
  • Dünya
  • Perşembe 09.06.2016 09:41

Av. Ramazan Akbaş, Alman Federal Meclisi'nde oylanarak kabul edilen sözde 'soykırım' yasasını DHA muhabiri Mümin Karaca'ya değerlendirdi. Almanya'da yaşayan 4.5 milyonu aşkın Türk ve Türk kökenli Alman'ın, Almanya Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapabileceğine işaret eden Akbaş, "Kararın geri alınması için hukuki mücadele başlatıldığını söyledi. Akbaş, Almanya Federal Meclisi'nin kendi ülkesindeki Türk nüfusunu dikkate almadığını ve iç barışa darbe vurduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Almanya ateşle oynuyor. Bu kararla, sözde Ermeni soykırımının Almanya'da okul kitaplarına girecek olması ile Almanya bu politika ile ülkede nefret tohumları ekmektedir. Ülkede zaten var olan islamfobi ve Türk düşmanlığı körüklenmektedir. Yapılan iş çok tehlikelidir. Meclis'in bu kararı almasıyla birlikte Almanya Anayasası'na aykırılık oluştuğu için mahkemenin bizim başvurumuzu değerlendireceğini düşünüyoruz."

'ALMANYA YANLIŞINDAN GERİ DÖNMELİ'

ALMANYA'YA MİSİLLEME GELİYOR

BİZE ULAŞIN