Gece kulübünde katliam 50 ölü

ABD’nin Orlando kentinde Afgan asıllı bir saldırgan, gece kulübünü bastı. 50 kişinin öldüğü, 53 kişinin yaralandığı saldırının ‘terör ve nefret eylemi’ olduğu belirtildi

Gece kulübünde katliam 50 ölü
ABD'nin Florida eyaletinin Orlando kentinde bir gece kulübüne düzenlenen saldırıda 50 kişi öldü, 53 kişi yaralandı. Eşcinsellerin gittiği 'Pulse' isimli gece kulübüne yerel saatle 02.00 sıralarında (TSİ ile saat 09.00) gelen saldırgan, çevreye kurşun yağdırdı. Ardından da bazı kişileri rehin aldı. Bu sırada gece kulübünde 100'den fazla kişinin bulunduğu belirtildi. Olay yerine gelen SWAT özel kuvvet ekibi, 05.00 sıralarında düzenlediği operasyonda saldırganı ölü ele geçirirken, rehineleri de kurtardı. Polis, saldırganın bir tüfek, bir tabanca ve üzerinde henüz tanımlanamayan bir düzenekle kulübe girdiğini açıkladı. Eylemcinin Fort Pierce kentinde yaşayan Omar Mateen (29) olduğu belirlendi. Anne ve babası Afgan asıllı olan, New York'ta dünyaya gelen Mateen'in, bir özel güvenlik şirketinde çalıştığı kaydedildi.

EN AZ 30 REHİNE KURTARILDI
Görgü tanıklarının Twitter'dan paylaştığı bilgilere göre, saldırgan otomatik tüfekle bir dakika içinde 40-50 el ateş etti. Bu sırada cam tavan yere düşerek bazı kişilerin yaralanmasına neden oldu. Saldırgan ardından en az 30 kişiyi rehin aldı. Ölen 20 kişinin saldırı anında mı, yoksa kurtarma operasyonunda mı can verdiği bilinmiyor. Görgü tanıklarından Ricardo Almodovar, yaşananları Twitter'dan aktarırken, "Saldırgan ateş açmaya başladığında dans pistindeki ve bardaki insanlar kaçışmaya başladı. Bazıları barın arka çıkışından koşarak uzaklaşabildi. Saldırı sonlandığında hiç bu kadar cesedi aynı anda görmemiştim" ifadelerini kullandı. Orlando Belediye Başkanı Buddy Dyer, en az 50 kişinin öldüğü saldırıdayaralanan 53 kişinin de hastaneye kaldırıldığını söyledi.

DAEŞ ÜSTLENDİ İDİASI
Ülke tarihindeki en fazla kişinin öldüğü toplu saldırıyı, terör örgütü DAEŞ'in üstlendiği öne sürüldü. DAEŞ'i destekleyen bir sitenin haberinde, militanların gece kulübünde düzenlediği saldırıda 100 kişinin öldüğü iddia edildi. Bu arada Mateen'in, saldırıdan önce 911'i arayarak terör örgütü DAEŞ'e bağlılığını dile getirdiğini de ileri sürüldü.

OBAMA: SALDIRI ABD DEĞERLERİNE
ABD Başkanı Barac Obama, saldırıyı terör ve nefret olayı olarak niteledi. Obama, "Net olan bir şey var, saldırıyı düzenleyen bu kişi nefretle dolmuş. Dini, cinsiyeti, etnik kökeni ne olursa olsun, birimize yapılan saldırı hepimize yapılmıştır. ABD'nin üzerine kurulduğu olduğu değerlere yapılmıştır" dedi.
BİZE ULAŞIN