Halep’teki yıkımı onlar fotoğraflıyor

Suriye’de henüz barışçıl protestolar yapılırken kameralarını eline alan iki genç, 5 yıl boyunca iç savaşın en ağır karelerini dünyaya gösterdi. Foto muhabirliği yapan gençler “Memleketimizi terk etmeyeceğiz” diyor

Halep’teki yıkımı onlar fotoğraflıyor
Ortadoğu'ya dair haberleri internet üzerinden yayımlayan Middle East Eye sitesi, Suriye'de Beşar Esad rejiminin en sert saldırılarını yürüttüğü şehirlerin başında gelen Halep'teki iki genç foto muhabirinin hikayesini aktardı. Devrimin başladığı 2011'den beri Halep'teki şiddet olaylarını, saldırıları ve gösterileri fotoğraflayan Faddi el Halebi (24), bu süre boyunca gördüklerini şu cümlelerle anlattı: "Devrim başlayana kadar bir yandan okuyor, bir yandan da babamın mobilyacı dükkanında çalışıyordum. Ancak 2011 Temmuz'undan beri ikisini de bırakıp devrimin fotoğraflarını çekmeye başladım. Gösterilerin videolarını çekip internete yüklüyor, yükleme işlemi tamamlandığında telefonumuzdaki görüntüleri siliyorduk. Eğer rejim, telefonunuzda böylesi görüntüler yakalarsa bir daha gün ışığını göremezdiniz. Birçok arkadaşım, gösterileri kaydettikleri için tutuklandı ve işkenceyle öldürüldü. Rus jetlerinin bombaladığı bir evin fotoğrafını çektiğim günü hatırlıyorum. Enkazın altından birisi adımı seslendi. Onu kurtarmak için beton yığınlarını ve tuğlaları kaldırmaya başladım. Ama yarım saat içinde ses gittikçe zayıfladı ve söndü. En zor günüm, o gündü. Kendimi çaresiz hissettim.Burada işler ne kadar tehlikeli olursa olsun, asla memleketimi terk edip gitmem. Halkımı, ölüme terk edemem."

ÜNİVERSİTEDE OKUYORDU
Diğer foto muhabiri Louai Barakat ise "Devrim başladığında 19 yaşındaydım. Halep Üniversitesi'nde finans okuyordum. İlk olarak, Esad'ın bombardıman gerçekleştirdiği bir cuma günü kamerayı elime aldım. Böylelikle yaşananları dünyaya göstermek istedim. Dünyanın, Halep'te yaşananlara şahitlik etmesini istedim" dedi.

Faddi el Halebi, kamerasını bir kenara bırakıp, yaralı bir küçük kıza yardım ederken, arkadaşı Mohamad Haq tarafından görüntülenmişti.

Genç muhabirler, Halep'te yaşananları AP, Reuters, BBC, SkyNews, Al Jazeera gibi dünyanın önde gelen basın yayın kuruluşlarına fotoğraf sağlıyor.
BİZE ULAŞIN