Türkiye'deki istatistikler Avrupa ile "uyumlu" çıktı

  • AA
  • Dünya
  • Çarşamba 15.06.2016 16:19
TÜİK: -"Eurostat'ın emsal tarama heyeti tarafından yapılan incelemelerde, TÜİK'teki gelişmelerin son derece etkileyici olduğu, Avrupa istatistikleri uygulama esaslarına yüksek derecede uyumlu olduğu tespit edildi"

Türkiye'deki istatistik sisteminin Avrupa istatistikleri uygulama esaslarına "yüksek derecede" uyumlu olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yapılan açıklamada, Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından, ülkelerin istatistik alanında, AB istatistik mevzuatına ve Avrupa istatistikleri uygulama esaslarına uyum düzeylerini belirlemek amacıyla "emsal tarama" çalışması yapıldığı hatırlatıldı.

Bu çalışmanın temel dayanağının, Avrupa Komisyonu tarafından 2005 yılında kabul edilen Avrupa istatistikleri uygulama esasları olduğuna işaret edilen açıklamada, söz konusu esaslarda yer alan ilkelerin, ülkelerin istatistik kurumlarının ve ulusal istatistik sistemlerinin, istatistik üretim ve dağıtım sürecindeki temel kalite ve etik ilkelerini düzenlediği ayrıca ulusal istatistik kurumlarının bağımsızlık ve hesap verebilirliklerini garanti altına aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye'de ilki 2011 yılında gerçekleştirilen emsal tarama çalışmasının ikincisinin geçen yıl uygulandığı belirtildi.

Türkiye'nin pilot ülke olduğu bu çalışmada, Türk istatistik sisteminin bir bütün olarak değerlendirildiğine işaret edilen açıklamada, söz konusu çalışmada, TÜİK'in yanı sıra, resmi istatistik üreten diğer kurum ve kuruluşlar arasından seçilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının da incelendiği ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Emsal Tarama Heyeti, 3-6 Kasım 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, TÜİK'te her kademedeki yöneticiler ve çalışanlarla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ayrıca istatistik üreten diğer kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra istatistik kullanıcıları olarak akademik camia, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, medya mensupları ile de hem TÜİK hem de Türk İstatistik Sistemi konusunda yoğun ve ayrıntılı görüşmelerde bulunmuştur. Heyet tarafından yapılan incelemelerde, TÜİK'teki gelişmelerin son derece etkileyici olduğu, Avrupa istatistikleri uygulama esaslarına uyum seviyesinin emsalleri ile karşılaştırıldığında 'yüksek derecede uyumlu' olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, Türkiye İstatistik Kanununun Türk İstatistik Sistemini düzenleme açısından çok güçlü bir yapı oluşturduğu belirtilmiştir."

Sonuç raporunda ayrıca, TÜİK ve sisteme yönelik geliştirilmesi gereken yönlerin de tespit edilerek bunların geliştirilmesi için bazı tavsiyelerde bulunulduğu bilgisne yer verilen açıklamada, rapora ve geliştirme faaliyetlerine, TÜİK ve Eurostat web sayfalarından ulaşılabileceği ifade edildi.BİZE ULAŞIN