Sosyal medyaya teröre destek davası

Geçtiğimiz yıl Paris’teki terör saldırısında kızını kaybeden ABD’li baba, Facebook, Twitter ve Google’a “Sizin terör propagandasına verdiğiniz destek sayesinde DAEŞ gibi örgütler bu kadar büyüdü” diyerek dava açtı

Sosyal medyaya teröre destek davası
Fransa'nın başkenti Paris'te 13 Kasım 2015'te yaşanan ve 130 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısındaki tek ABD'li kurban olan Nohemi Gonzalez'in babası, sosyal ağlara dava açtı. 23 yaşında öğrenci olan kızını kaybeden baba Reynaldo Gonzalez'in Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ağlarıyla birlikte internet arama motoru Google'a da dava açtığı öğrenildi. Baba Gonzalez, dava dilekçesinde söz konusu sitelerin, DAEŞ gibi örgütlere "terör propagandası yapma imkanı sağladığını" belirtti.

BİNLERCE VİDEO YAYIMLADILAR
ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki mahkemeye başvuran Gonzalez, sosyal ağları ayrıca terör örgütlerinin para ve militan toplamalarına yardım etmekle suçladı. "Aralık 2014'te DAEŞ'in 70 binden fazla Twitter hesabı vardı. Bunlardan 79'u resmi hesaplarıydı. Bu hesaplardan örgüt ile ilgili dakikada 90 tweet atılıyordu. YouTube'da da binlerce videoları yayınlanıyordu" denilen dava dilekçesinde "Facebook, Twitter, Google ve Google'ın sahip olduğu Youtube'un desteği olmasaydı, DAEŞ, aralarında kızım Nohemi Gonzalez'in de bulunduğu Paris katliamını yapamayacaktı" ifadelerinin yer aldığı bildirildi. Google yorum yapmazken, Facebook ve Twitter davanın dayanaktan yoksun olduğunu bildirdi. Baba Gonzalez'in tazminat talebinde bulunup bulunmadığı ise açıklanmadı.
BİZE ULAŞIN