Boris Johnson yuhalandı

Referandumda ayrılıkçıların en önemli figürü haline gelen eski Londra Belediye Başkanı, kampanya merkezine gitmek için evinden çıktığı sırada protesto edildi. Bazı bisikletli protestocular da aracının önünü kesti.

Boris Johnson yuhalandı

Ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması gerektiğini savunan eski Londra Belediye BaşkanıBoris Johnson, sonuçların belli olmasıyla birlikte evinden çıkarken protestolara hedef oldu.

Johnson, kampanya merkezine gitmek üzere Londra'daki evinden çıktığı sırada yuhalandı. Bazı bisikletli eylemciler de yolda Johnson'ın aracının etrafını sararak, ilerlemesini engelledi.

'Ayrılığa Oy Ver' kampanyasının başını çeken Muhafazakar Partili siyasiler, eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ve İngiltereAdalet Bakanı Michael Gove bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda istifa edeceğini açıklayan BaşbakanDavid Cameron'ı öven Johnson, AB'den gelen hemen ayrılın çağrılarına karşın acele edilmemesini istedi:

"(AB'ye üye ülkelerin birlikten çıkışını düzenleyen) Lizbon Antlaşmasının 50. maddesinin yürürlüğe girmesine gerek yok. AB'den çıkmak için oy verilmesiyle, acele karar verilmesine ihtiyaç olmadığını vurgulamak hayati önem taşıyor. Yurt içinde ya da yurt dışında olanlar endişelenmesin, bu, Birleşik Krallık'ın bölündüğü ya da daha az Avrupalı olduğu anlamına gelmiyor. Sırtımızı Avrupa'ya dönemeyiz, Avrupa'nın bir parçasıyız."

Johnson'ın ardından aynı basın toplantısında konuşan İngiltere Adalet Bakanı Michael Gove da, "Başbakan Cameron, harika bir başbakan olarak hatırlanmayı hak ediyor" dedi.

Ülke siyasetinin etkin isimlerinden Muhafazakar Partili Johnson ve Gove, Muhafazakar Parti liderliği için en kuvvetli adaylar arasında gösteriliyor.

Birleşik Krallık'ta dün düzenlenen referandumda halkın yüzde 52'si AB'den çıkılması, yüzde 48'i AB'de kalınması yönünde oy verdi.

BİZE ULAŞIN