Türkiye ve İsrail anlaştı

Türkiye ve İsrail anlaştı

Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşme için kritik görüşme Roma'da yapılıyor. İsrailli bir yetkili anlaşmaya varıldığını söyledi. Başbakan Yıldırım, bir süredir İsrail ile yürütülen müzakerelerde varılan aşamayla ilgili yarın saat 13.00'te Çankaya Köşkü'nde açıklamalarda bulunacak

  • Dünya
  • Pazar 26.06.2016 20:31

İsrail-Türkiye ilişkilerinde normalleşme için kritik görüşme, İtalya'nın başkenti Roma'da yapılıyor.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı binyamin Netanyahu'nun özel temsilcisi Roma'da bir araya geldi.

Görüşme sonrası açıklama yapan İsrailli bir yetkili Türkiye ile anlaşmaya varıldığını söyledi.

İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ İÇİN 3 ŞART SUNULMUŞTU

Türk yetkililer, nihai anlaşmaya yarın varılabileceğini belirtti. Ankara'nın ilişkilerinin normalleşmesi için 3 şartı bulunuyor.

NETEYAHU, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılması. İsrail Başbakanı Netanyahu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan özür dilemişti.

MAVİ MARMARA GEMİSİNİ'NDE HAYATINI KAYBEDENLERE TAZMİNAT VERECEK

Tarafların, Mavi Marmara Gemisi'nde hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlara toplam 20 milyon dolar tazminat ödenmesi konusunda da anlaştığı belirtildi.

GAZZE'YE ABLUKA KALKACAK

Gazze ablukasının esnetilmesi başlığında ise Türkiye'nin Gazze'ye bir elektrik santrali kurması, su ihtiyaçlarının karşılanması için de bir arıtma tesisi inşaa etmesi öngörülüyor.

BİZE ULAŞIN