Nijerya'da kaçırılan madenciler

Ülkenin güneyinde kaçırılan Avustralyalı bir maden şirketinin 7 işçisi serbest bırakıldı

Nijerya'nın Calabar kenti yakınlarında silahlı kişilerce kaçırılan Avustralyalı bir maden şirketinin 7 çalışanı serbest bırakıldı.

Macmahon Holding Genel Müdürü Sy van Dyk, serbest bırakılan üç Avustralyalı, iki Nijeryalı, bir Yeni Zelandalı ve bir Güney Afrikalı maden işçisinin "güvenli bir yerde" olduklarını belirtti.

Yedi işçiden beşinin kaçırılırken yaralandığını bildiren Sy van Dyk, işçilerden ikisinin durumunun ağır olduğunu ve tedavi altına alındıklarını ifade etti.

İşçilerin kurtarılması için fidye ödenmediğini vurgulayan van Dyk, "İşçilerin serbest bırakılması büyük bir ekip çalışmasının sonucu." dedi.

Yaralı işçilerin kimlikleri ve nasıl kurtarıldıkları hakkında bilgi verilmedi.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, 22 Haziran'da Calabar kenti yakınlarında meydana gelen olayda saldırganların Avustralyalı maden şirketinde şoför olarak çalışan bir kişiyi silahla öldürdüklerini açıklamıştı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Nijeryalı yetkililerle olayın aydınlığa kavuşturulması ve Avustralyalıların kurtarılması için sıkı bir çalışma yürüttüklerini belirtmişti.
BİZE ULAŞIN