Türkiye ile İsrail arasındaki gelişmeye ABD'den ilk tepki

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gelişmelere ABD'den ilk tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry konuyla ilgili, "Yönetim olarak biz de elbette memnun olduk. Atılmasını görmeyi istediğimiz bir adımdı" dedi.

Türkiye ile İsrail arasındaki gelişmeye ABD'den ilk tepki

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Türkiye ile altı yıldır askıda olan ilişkileri normalleştirme anlaşmasının İsrail ekonomisine olumlu etkileri olacağını söyledi. Türkiye ile İsrail arasındaki ikili ilişkilerin normale dönmesi hakkındaki mutabakat dün Roma'da sonuçlandırıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İtalya'nın başkenti Roma'da görüşmesinin ardından konuşan Netanyahu, dün İsrail ve Türkiye tarafından duyurulan anlaşmanın "önemli bir adım" olduğunu söyledi.

'İSRAİL'LE İLİŞKİLERDE HAMAS ŞARTI OLAMAZ'

Kerry ile ortak basın toplantısında konuşan Netanyahu, "İsrail ekonomisi üzerinde 'muazzam' etkileri olacak, ki bu sıfatı iyice tarttıktan sonra kullanıyorum" dedi. İsrailli yetkililer Türkiye ile ilişkilerin düzelmesinin ardından ülkenin Akdeniz'de keşfettiği doğalgazdan yararlanma olasılığının arttığına işaret ediyorlar. Kerry anlaşma hakkında, "Yönetim olarak biz de elbette memnun olduk. Atılmasını görmeyi istediğimiz bir adımdı" dedi.

'İSRAİL İLE İLGİLİ ŞARTLARIMIZ SON DERECE SARİHTİR'

BİZE ULAŞIN