7 gün 24 saat deprem korkusuyla yaşıyorlar

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Andreas fayının uzun zamandan bu yana faal olmaması endişelendiriyor. San Andreas sakinleri, neredeyse her an büyük bir deprem korkusuyla yaşıyor

7 gün 24 saat deprem korkusuyla yaşıyorlar
Kaliforniyalılar neredeyse 100 yıldan beri büyük bir depreme hazırlanıyor. 2015'te gösterime giren "San Andreas Fayı" adlı filmde de fayın 9 büyüklüğünde bir depreme neden olarak nasıl bir felaketin oluştuğu anlatılıyordu. Jeoloji uzmanları ise bugünlerde fay hattının içindeki enerjinin boşalmadığı sürece çok daha büyük bir depremin olabileceğini ileri sürüyor. Filmlere ilham veren büyük depremin ne zaman olacağına dair bir tahminin bulunmaması, olası depreme dair korkuları artıyor. Kuzey Amerika'nın batı kıyısındaki Pasifik Ateş Çemberi sisteminin parçası olan ve Washington eyaletinde bulunan Saint Helene Yanardağı'nın uyanması ihtimali ise bilim insanlarına göre tam bir kâbus.

336 YILDIR KIRILMADI
Güney Kaliforniya Deprem Merkezi Direktörü Thomas Jordan da fay hattının uzun bir zaman boyunca faal olmamasını bir tehlike sinyali olarak yorumlayanlardan. Jordan, Los Angeles Times gazetesine verdiği röportajda fayın güneyinde, büyük bir enerjiyle yüklü bir bölümün kırılmak üzere olduğu uyarısında bulundu. Fay hattının bu kısmı en son 1857'de Monterey ve Los Angeles arasında 7.9 büyüklüğünde bir depreme neden olmuştu. Fay hattının bazı kısımlarındaki enerjinin 1812'den beri boşalmadığı, hatta 1680'den bu yana enerjisi boşalmayan bölümlerin olduğu belirtiliyor.

'BİN 800 KİŞİ ÖLEBİLİR'
Deprem Merkezi Direktörü Thomas Jordan ve çalışma arkadaşları, San Andreas fay hattı nedeniyle meydana gelebilecek bir depremin şiddetli olmasının yanı sıra uzun sürebileceğinden korkuyor. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu'nun 2008'de hazırladığı bir raporda, San Andreas fayı nedeniyle yaşanacak bir depremin bin 800 kişinin hayatını kaybetmesine, 50 bin kişinin yaralanmasına ve 200 milyar dolarlık zarara neden olabileceği uyarısında bulunulmuştu.
BİZE ULAŞIN