Barış sürecine Nobel dopingi

Kolombiya ile FARC arasındaki barış sürecine bir destek de Nobel komitesinden geldi. “Görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim” diyen Kolombiya lideri Santos, Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu

Barış sürecine Nobel dopingi
Norveç Nobel Komitesi, bu yılki Barış Ödülü'nü ülkesindeki 50 yıllık iç savaşı sona erdirmek için çaba harcayan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a verdi. Komite "Ödül, aynı zamanda yaşadıkları büyük güçlükler ve suistimallere karşın adil bir barış umudundan vazgeçmeyen Kolombiya halkına, sivil savaşın sayısız kurbanının yakınlarına ve barış sürecine katkıda bulunan tüm taraflara bir armağan olarak görülmelidir" açıklamasında bulundu. Komite üyesi Kaci Kullmann Five, "Santos, görevi sona erene kadar barışın sağlanması için mücadele edeceğini açıkladı. Umarız Nobel Barış Ödülü, bu zor görevde başarılı olmasında kendisine güç verir" dedi. Çatışmaların son bulması için Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile Küba'da masaya oturan Santos ise "Ödülü halkım adına kabul ediyorum. Kolombiya, barışa ulaşmaya çok çok yakın. Bu ödül barışın inşası için ateşleyici etki yaratacak" dedi.

REFERANDUMA RAĞMEN
Barış anlaşmasının geçtiğimiz haftasonu az bir farkla referandumdan dönmesine rağmen ödülü Santos'a veren komite "Seçmenlerin çoğunluğunun barış anlaşmasına 'Hayır' dediği gerçeği, barış sürecinin ille de bittiği anlamına gelmez. Referandum, barışa karşı bir oylama değildi. 'Hayır' oyu kullananların reddettiği barış değil, belirli bir barış anlaşmasıydı" açıklamasında bulundu. 2010'dan beri Kolombiya'da iktidarda bulunan Santos aynı zamanda 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki ödülün de sahibi oldu. Hafta içinde tıp, fizik, kimya dallarındaki Nobel ödüllerinin sahipleri açıklanmıştı.

MÜZAKERELER SÜRECEK
Kolombiya hükümeti ile FARC arasında 4 yıldır Küba'da süren ve barış anlaşmasıyla sonuçlanan müzakereler çerçevesinde taraflar, 29 Ağustos'ta ateşkes ilan etmişti. Barış anlaşmasıyla ateşkesin kalıcı olması öngörülüyordu. Ancak geçtiğimiz hafta düzenlenen referanduma katılım yüzde 38 oranında gerçekleşti ve halkın yüzde 50.2'si anlaşmaya 'Hayır' oyu verdi. FARC'a fazla taviz verildiğine dair görüşler dile getirilirken, Santos ve FARC yönetimi, en kısa sürede tekrar bir araya gelecekelerini ve barış çalışmalarını sürdüreceklerini duyurdu.

260 BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Barış anlaşması, FARC ile hükümet arasındaki çatışmalarda kullanılan kurşunlardan yapılan kalemle imzalanmıştı. Savaş 260 bin kişinin ölümüne, 6 milyon kişinin evsiz kalmasına neden oldu.
BİZE ULAŞIN